Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensky plynarensky priemysel pobocka.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
29. novembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovenský plynárenský priemysel plánuje investovať desiatky až stovky miliónov eur do obnoviteľných zdrojov energie

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., (SPP) plánuje v najbližších rokoch investovať desiatky až stovky miliónov eur do obnoviteľných zdrojov energie ako sú fotovoltaika, veterné elektrárne, prípadne biometánové stanice či geotermálna energia.

Energetický mix sa bude v budúcnosti zásadným spôsobom meniť a fosílne palivá budú nahrádzané zelenými energiami a riešeniami. SPP chce byť v tejto oblasti tiež dominantným hráčom,“ informoval v utorok na technologickej konferencii Jesenná ITAPA 2022 člen predstavenstva a riaditeľ divízie obchodu SPP Peter Kučera.

Diverzifikácia dodávok plynu

Energetickú krízu v súvislosti s vysokým nárastom cien surovín najmä pre začiatok ruskej vojenskej agresie na Ukrajine vo februári tohto roka využila štátna spoločnosť ako šancu na diverzifikáciu dodávok plynu na Slovensko.

Pohybujeme sa na európskom trhu, kde je konkurencia svetových firiem, s ktorými súťažíme, aby sme zabezpečili pre nás plyn. Získali sme výhodu, že sme zakontrahovali dopredu LNG dodávky,“ uviedol Kučera.

Nevzniknú extrémne výpadky

Vyslovil presvedčenie, že aj vďaka tomu bude plyn pre odberateľov počas tejto zimy zabezpečený, ak nevzniknú extrémne výpadky alebo sa niečo mimoriadne nestane.

Prišla zmena, ktorá úplne rozvrátila všetky staré pomery, a museli sme na to okamžite reagovať. Vďaka odborníkom v SPP sme sa zmobilizovali a dokázali zabezpečiť plyn pre SR,“ poznamenal zástupca spoločnosti s tým, že v zásobníkoch majú uložený plyn za dve miliardy eur.

Natlačené ruským plynom

Zásobníky sú natlačené ruským plynom a aj keď máme kontrakty na LNG, máme zabezpečené fyzické trasy na to, aby sme zo Severného mora a prípadne z juhu dokázali plyn transportovať,“ priblížil Kučera.

Majú zabookované kapacity. Banky sa k financovaniu v tejto súvislosti podľa neho stavajú konzervatívne a skôr budú podporovať obnoviteľné zdroje ako zemný plyn.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.