Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
9. decembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko prehĺbi spoluprácu pri elektrine s Českom, krajiny uzavreli dohodu o užšej spolupráci

Teší ma, že sme sa s kolegom z ČEPS zhodli na spoločnom postupe, a to ako v oblasti rozvoja spolupráce a harmonizácie trhov s podpornými službami, tak na väčšej miere harmonizácie stanovísk oboch spoločností v regionálnych a európskych štruktúrach, čo povedie k efektívnejšiemu presadzovaniu našich stanovísk,“ povedal člen predstavenstva SEPS Michal Pokorný.

Spoluprácu s kolegami zo SEPS vnímam ako logický krok, vzhľadom k podobným trhovým pravidlám a pravidlám prevádzky prenosových sústav v oboch krajinách. Európska legislatíva ukladá prevádzkovateľom povinnosť vytvoriť spoločný trh s regulačnou elektrinou v rámci projektov MARI a PICASSO. Je taktiež zrejmé, že ďalším krokom bude vytvorenie základov spoločného trhu s podpornými službami. Na tento krok chceme byť pripravení a ponúknuť spoločné riešenie ako jeden zo štandardov,“ dodal člen predstavenstva ČEPS Pavel Šolc.

ČEPS a SEPS

Akciová spoločnosť ČEPS pôsobí na území Českej republiky ako výhradný prevádzkovateľ prenosovej sústavy (elektrické vedenia 400 kV a 220 kV). Udržuje, obnovuje a rozvíja 43 rozvodní so 77 transformátormi, z ktorých niektoré sú určené pre prevod elektrickej energie z prenosovej do distribučnej sústavy, a vedenia s napäťovou hladinou 400 kV s dĺžkou 3 780 kilometrov a 220 kV s dĺžkou 1 737 kilometrov.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

SEPS garantuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku, vyrovnanú výkonovú bilanciu spotreba/výroba, zabezpečuje tranzit, export a import elektriny a jej presné meranie. SEPS prevádzkuje spolu 2 138 kilometrov vedení s napäťovou hladinou 400 kV a 790 kilometrov 220 kV vedení. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.