Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
9. decembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko prehĺbi spoluprácu pri elektrine s Českom, krajiny uzavreli dohodu o užšej spolupráci

Teší ma, že sme sa s kolegom z ČEPS zhodli na spoločnom postupe, a to ako v oblasti rozvoja spolupráce a harmonizácie trhov s podpornými službami, tak na väčšej miere harmonizácie stanovísk oboch spoločností v regionálnych a európskych štruktúrach, čo povedie k efektívnejšiemu presadzovaniu našich stanovísk,“ povedal člen predstavenstva SEPS Michal Pokorný.

Spoluprácu s kolegami zo SEPS vnímam ako logický krok, vzhľadom k podobným trhovým pravidlám a pravidlám prevádzky prenosových sústav v oboch krajinách. Európska legislatíva ukladá prevádzkovateľom povinnosť vytvoriť spoločný trh s regulačnou elektrinou v rámci projektov MARI a PICASSO. Je taktiež zrejmé, že ďalším krokom bude vytvorenie základov spoločného trhu s podpornými službami. Na tento krok chceme byť pripravení a ponúknuť spoločné riešenie ako jeden zo štandardov,“ dodal člen predstavenstva ČEPS Pavel Šolc.

ČEPS a SEPS

Akciová spoločnosť ČEPS pôsobí na území Českej republiky ako výhradný prevádzkovateľ prenosovej sústavy (elektrické vedenia 400 kV a 220 kV). Udržuje, obnovuje a rozvíja 43 rozvodní so 77 transformátormi, z ktorých niektoré sú určené pre prevod elektrickej energie z prenosovej do distribučnej sústavy, a vedenia s napäťovou hladinou 400 kV s dĺžkou 3 780 kilometrov a 220 kV s dĺžkou 1 737 kilometrov.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

SEPS garantuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku, vyrovnanú výkonovú bilanciu spotreba/výroba, zabezpečuje tranzit, export a import elektriny a jej presné meranie. SEPS prevádzkuje spolu 2 138 kilometrov vedení s napäťovou hladinou 400 kV a 790 kilometrov 220 kV vedení. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.