Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
slovensko-poľský plynovod
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marek Lukáč
27. augusta 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko-poľský plynovod už otvorili, má dĺžku viac ako 160 kilometrov (foto)

„Plynovod nám poskytuje nový pocit slobody, že máme alternatívu, ktorá nebude závislá od Ruska. Vďaka tomuto plynovodu bude môcť tiecť nórsky plyn a skvapalnený plyn,“ uviedol premiér Eduard Heger.

Slovensko získalo podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka prepojenie na všetky susedné krajiny. Kapacita plynovodného prepojenia zodpovedá celoročnej spotrebe Slovenska.

slovensko-poľský plynovod
Foto: SITA/Marek Lukáč

Prepojenie stálo 130 miliónov eur. Európska únia prispela na slovensko-poľský plynovod približne 40 %. Momentálne sa kontrolujú všetky dokumenty a čaká sa na povolenie na prevádzku. Plynovod bude naplno funkčný koncom októbra.

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km, pričom na poľskej strane je to 61,3 km a na slovenskej časti 103 km. Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka. Výstavba projektu začala na jeseň 2018.

slovensko-poľský plynovod
Foto: SITA/Marek Lukáč
slovensko-poľský plynovod
Foto: SITA/Marek Lukáč

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.