Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, GettyImages
29. septembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko by malo implementovať zimný energetický balíček na konci budúceho roka

V rámci implementácie nového zimného energetického balíčka sme rozbehli konzultácie, kde už dávame prvé návrhy. Sme trochu pozadu, ale dovolím si povedať, že na konci budúceho roka by sme mali mať celý balíček implementovaný,“ povedal Galek.

Štvrtý zimný energetický balík Európskej únie okrem iného prináša veľa smart riešení. Zákazník by sa tak mal podľa predsedu predstavenstva ZSE Energia Juraja Krajcára postupne stať nielen spotrebiteľom energie, ale zároveň samotným výrobcom.

Na konci dňa by mal platiť odberateľ za energie menej. Základný filozofický princíp je, že ak budem aktívny odberateľ, tak menej zaplatím za energie,“ dodal Krajcár.

Inteligentné merače

Riaditeľ sekcie regulácie Stredoslovenskej distribučnej Vladislav Jurík však upozorňuje, že pokiaľ nenaučíme ľudí zaujímať sa o svoju spotrebu, nemá zmysel im inštalovať inteligentné merače.

Stredoslovenská distribučná podľa neho doteraz inštalovala zhruba 80-tisíc inteligentných meračov. Len zhruba 5 % ich majiteľov malo záujem o ich využívanie.

Jurík sa taktiež pýta, kto distribučným spoločnostiam nahradí všetky náklady spojené so zavádzaním smart riešení.

Optimálne riešenie

Predseda regulačného úradu Andrej Juris je presvedčený, že energetické firmy by mali hľadať pre zákazníkov optimálne riešenie.

Štvrtý energetický balík EÚ prináša veľa nových riešení, ktoré majú na pleciach energetické spoločnosti. My ako regulačný úrad budeme firmám vytvárať na to priestor,“ povedal Juris, podľa ktorého sa musíme pozerať do budúcnosti a nie do minulosti.

Rôzne faktúry

Juraj Krajcár zo ZSE Energia vie, ako donútiť zákazníkov, aby sa zaujímali o svoju spotrebu, a teda využívali inteligentné riešenia v energetike.

Zavedením deregulácie dosiahneme to, že každý dostane inú výšku faktúry. Vtedy donútime zákazníka pozerať sa na svoju spotrebu,“ konštatoval Krajcár.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.