Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bohunice elektraren v2 obilie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
13. júla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne vymenili časť paliva v bohunickej jadrovej elektrárni

Ako informovali Slovenské elektrárne, počas odstávky sa vymenilo 73 palivových kaziet v reaktore a 18 392 rúrok v hlavných kondenzátoroch oboch turbín.

Okrem výmeny paliva počas tejto odstávky zrealizovali Slovenské elektrárne projekty ako generálna oprava parogenerátora, hlavného cirkulačného čerpadla a napájacích čerpadiel. Ďalej vykonali modifikáciu heterogénneho zvaru na napájacej vode, olejového chladiča dieselgenerátora, čistenie a kontrolu bazéna chladiacej veže a výmenu rúrok hlavných kondenzátorov.

Pred samotným spustením reaktora do prevádzky vykonali elektrárne predpísané tlakové skúšky primárneho okruhu a parogenerátorov. Po úspešných testoch fyzikálneho spúšťania a prifázovaní oboch turbín sa zvýšil výkon reaktora a turbín na nominálny výkon. „Naším cieľom je bezpečná a spoľahlivá prevádzka počas celej nasledujúcej kampane,“ uviedol riaditeľ jadrovej elektrárne Bohunice V2 Patrik Kašo.

Odstávka bloku sa vykonáva raz za rok po niečo viac ako 300 dňoch efektívnej prevádzky. Deň začiatku je stanovený výpočtami jadrových fyzikov, ktorý určia koľko aj ktoré palivové kazety sa majú vymeniť. Slovenské elektrárne čaká tento rok ešte jedna odstávka v Mochovciach na druhom reaktorovom bloku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.