Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
6. novembra 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne budú mať vďaka spustenému tretiemu bloku Mochovce najlepší hospodársky výsledok

Vďaka predaju elektriny vyrobenej tretím blokom Atómovej elektrárne Mochovce dosiahnu Slovenské elektrárne v tomto roku pravdepodobne najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii.

Povedal to dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti návštevy riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho v Mochovciach generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Veľkú časť záväzkov, ktoré sme vytvorili na konci minulého roka a počas tohto roka, sme už do značnej miery splatili. Môžem spomenúť injekciu od majoritného akcionára vo výške 340 miliónov eur, táto už bola zaplatená. Sú to veľmi pozitívne správy pre spoločnosť,“ skonštatoval Strýček a dodal, že elektrinu predávajú na tri roky dopredu. Zavedenie prvej palivovej tyče do reaktora v rámci štvrtého bloku je naplánované na január 2025. Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec bude spolu stáť 6,3 miliardy eur.

Odstrihnutie od Ruska

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) vyzdvihla, že bez spustenia tretieho bloku Mochoviec by nebolo možné dodávať elektrinu za cenu 61 eur za meagawatthodinu.

Po dostavbe a aktívnom navážaní paliva, ktoré je naplánované na január 2025, sa Slovensko stane absolútne sebestačné, čo sa týka výroby aj spotreby elektrickej energie aj pri prípadných a plánovaných odstávkach jadrových elektrární,“ podčiarkla. Dodala, že záväzok Slovenska odstrihnúť sa od ruského paliva naďalej trvá.

Pre Slovensko aj Európu

Podľa Rafaela Grossiho je Atómová elektráreň Mochovce jednou z najzaujímavejších elektrární v Európe. „Produkuje čistú energiu pre Slovensko, ale aj pre celú Európu, pretože keď sa spustí štvrtý blok, budete ju môcť vyvážať. Je to príbeh úspechu. Harmonogram nám umožňuje predpokladať, že už v roku 2025 budeme profitovať z energie vyrobenej vo štvrtom bloku,“ povedal.

Ako ďalej dodal, v oblasti energetiky neexistuje jedno riešenie, ktoré je vhodné pre každú krajinu, ale je presvedčený, že Slovensko urobilo správne rozhodnutie.

Keď do prevádzky vstúpi aj štvrtý blok, táto krajina bude prakticky dekarbonizovaná, čo sa týka energetických zdrojov. Slovensko bude môcť povedať: produkujeme energiu bez toho, aby sme škodili životnému prostrediu,“ poukázal Grossi.

Dodáva elektrinu

Strýček pripomenul, že 9. septembra minulého roka zaviedli prvú palivovú tyč do reaktora tretieho bloku, 31. januára tohto roka prifázovali tretí blok k sieti a boli na 20 percentách výkonu, 14. októbra tohto roka ukončili energetické spúšťanie tretieho bloku a dnes už vyrábajú pri 100-percentnom výkone.

Od februára tohto roka už dodali 1,3 terawatthodiny elektriny do siete. Zdôraznil, že z dostavby tretieho bloku profitujú aj občania na Slovensku, pretože umožnila dodávanie elektriny domácnostiam za bezkonkurenčne nízku cenu.

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce má približne rozlohu bratislavského hradu a v jeho 1 400 miestnostiach sa nachádza takmer 100-tisíc zariadení s 5,5 tisíca kilometrami káblov a 175 kilometrov potrubí. Nový jadrový blok v Mochovciach pokryje takmer 13 % celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak krajina už tento rok stáva energeticky sebestačnou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.