Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spotreba energie setrenie domácnosti
Foto: ilustračné, GettyImages
6. apríla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti zostali v energetike konzervatívne, dodávateľov menili len sporadicky

Slovenské domácnosti zostali v energetike konzervatívne. Svojho dodávateľa elektriny či plynu za uplynulých päť rokov menili len veľmi sporadicky. Zostávajú verní takzvaným tradičným a najväčším dodávateľom energií, ako sú ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika či Slovenský plynárenský priemysel.

Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s energiami sa používa percentuálny koeficient, takzvaný switching, ktorý vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu alebo elektriny k celkovému počtu odberných miest.

Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v uplynulom regulačnom období (od roku 2017 do 2022) sa pri dodávkach plynu switching v kategórii domácnosti pohyboval na úrovni od vyše 4 % v roku 2021 do 1,4 % v minulom roku. Pri dodávkach elektriny bol switching počas uplynulého regulačného obdobia najvyšší v roku 2021, a to 5,1 %. Vlani sa switching pri dodávkach elektriny v kategórii domácnosti pohyboval už len na úrovni 0,8 %.

Najväčší podiel na trhu s dodávkami elektriny pre domácnosti si udržala počas celého päťročného piateho regulačného obdobia spoločnosť ZSE Energia s trhovým podielom okolo 38 %. Druhým najväčším dodávateľom bola na začiatku regulačného obdobia a zostala spoločnosť Stredoslovenská energetika s podielom 27 %. Prvú štvorku uzatvára Východoslovenská energetika, ktorá vykázala podiel 21 % a Slovenský plynárenský priemysel s 11-percentným podielom.

Na trhu s dodávkami plynu pre domácnosti celých päť rokov počas uplynulého regulačného obdobia kraľoval štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s trhovým podielom 67 %. Za ním nasleduje Východoslovenská energetika s podielom 17 %. Prvú trojku uzatvára ZSE Energia s 10-percentným podielom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.