Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plyn plynovod
Foto: ilustračné, GettyImages
28. mája 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti nemajú veľký záujem o zmenu dodávateľa plynu

Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje nárast o viac ako 10-tisíc, a oproti roku 2017 to predstavuje nárast o necelých 5-tisíc domácností. Podľa energetikov však stále ide o zanedbateľné čísla, keďže na Slovensku máme liberalizovaný trh s energiami už viac ako desať rokov.

Pripisujú to málo atraktívnym ponukám zo strany dodávateľov energií, ktorí sú viac či menej viazaní rozhodnutiami regulačného úradu.

Zmena dodávateľa plynu

Ako vyplýva z údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), veľké pohyby pri zmene dodávateľa plynu neboli ani pri ostatných odberateľoch.

V minulom roku zmenilo svojho dodávateľa plynu necelých 4-tisíc malých a stredných podnikov a zhruba 90 veľkoodberateľov. Podobné čísla u týchto odberateľov zaznamenal regulačný úrad aj v minulých rokoch.

Liberalizácia trhu s plynom

Úroveň liberalizácie trhu s plynom sa vykazuje prostredníctvom percentuálne vyjadreného koeficientu, tzv. switchingu. Ten vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu k celkovému počtu odberných miest.

Pri domácnostiach dosiahol vlani switching 3,41 (v roku 2018 – 2,74, v roku 2017 – 3,16). Maloodber dosiahol v minulom roku switching 4,82 (6,23, 6,21), stredný oder 8,99 (11,3, 11,4) a veľkoodber 10,22 (9,69, 12,72).

Na Slovensku tak vlani zmenilo dodávateľa plynu celkovo viac ako 52-tisíc odberateľov. Plynári pritom evidujú viac ako 1,5 milióna odberných miest.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.