Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze europska unia
Foto: ilustračné, GettyImages
3. septembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Skupina G7 sa dohodla na systéme zastropovania ceny ruskej ropy

Cieľom kroku je znížiť príjmy Ruska a tým aj jeho schopnosť financovať svoju vojnu na Ukrajine a zároveň obmedziť vplyv vojny na globálne ceny energií, ktorých rast podnietil infláciu na celom svete.

Ministri vo vyhlásení, ktoré zverejnilo Nemecko ako tohtoročná predsednícka krajina G7, uviedli, že „potvrdzujú náš spoločný politický zámer dokončiť a implementovať komplexný zákaz služieb, ktoré umožnia námornú prepravu ropy a ropných produktov ruského pôvodu na celom svete“.

Poskytovanie týchto služieb by bolo podľa nich povolené len vtedy, ak by sa ropa a ropné produkty nakupovali za cenu alebo pod cenou určenou širokou koalíciou krajín, „ktoré dodržiavajú a implementujú cenový strop“.

Podrobnosti o potenciálnom cenovom strope ani informácie o možnom dokončení plánu ministri neuviedli. Vyzvali len „všetky krajiny, aby prispeli k návrhu cenového stropu a implementovali toto dôležité opatrenie“. G7 chce pritom „širokú koalíciu s cieľom maximalizovať efektivitu“.

G7 zároveň vo vyhlásení povzbudila ostatné krajiny produkujúce ropu, aby zvýšili produkciu s cieľom znížiť volatilitu na energetických trhoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.