Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SIŽP: Prevádzkový pokus na treťom bloku ENO by mal trvať do konca tohto roku

Predstavitelia SaS na dnešnej tlačovej konferencii kritizovali, že 3. blok uhoľnej elektrárne v Novákoch funguje bez povolenia na prevádzku. ENO3 by podľa nich nemala fungovať od konca roku 2015 pre sprísnené emisné limity. Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová plánuje ako predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti zvolať na štvrtok (8. 12.) jeho mimoriadne zasadanie.

Podľa Gregora oznámili Slovenské elektrárne (SE) 27. novembra Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici a Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi plánované uskutočnenie prevádzkového pokusu v období od 1. novembra 2016 do 28. februára 2017 na pôvodnom parnom jednobubnovom kotle, na bloku číslo 3 ENO B, pri zníženom tepelnom výkone 270 MWt (pôvodný výkon bol 340 MWt).

„Následne prevádzkovateľ ENO informoval, že prevádzkový pokus začal 7. novembra 2016 a predpoklad jeho trvania je zatiaľ do 31. decembra 2016, o prípadnom pokračovaní sa rozhodne na základe čiastkových výsledkov,“ spresnil Gregor. Výsledky prevádzkového pokusu budú podľa neho podkladom pre výber technológie a následnú finančnú analýzu prípadnej rekonštrukcie spaľovacej jednotky.

Pre spaľovanie v kotle sa podľa neho pripravuje špeciálne nízkosírnaté palivo z Hornonitrianskych baní Prievidza. Počas pokusu budú použité dočasné zariadenia na mletie a dávkovanie sorbentu do spalín na zníženie emisií síry (SO2). Znížením výkonu a následným poklesom teploty v spaľovacej komore príde aj k zníženiu tvorby oxidov dusíka (NOx).

„Počas prevádzkového pokusu sa vyrába aj elektrická energia (bez toho nie je možné spustenie upraveného kotla), ale v žiadnom prípade nepríde k prekročeniu určeného objemu výroby elektriny pre rok 2016 v elektrárni Nováky. Objem výroby elektriny je stanovený vládou SR ako limitované hraničné množstvo, ktoré nie je možné prekročiť,“ upozornil Gregor.

Zdôraznil, že na skúšanie a vývoj výrobných procesov a výrobkov sa nevzťahuje povoľovanie podľa zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. „Pokiaľ sa prevádzkovateľ rozhodne pristúpiť k rekonštrukcii kotla a jeho zaradeniu ako náhradnej spaľovacej jednotky, musí požiadať inšpekciu o vydanie zmeny integrovaného povolenia a stavebného povolenia pre uskutočnenie potrebných stavebných úprav. Kotol môže byť uvedený do prevádzky len ak bude plniť všetky legislatívne podmienky pre nové spaľovacie zariadenia. V povolení bude tiež stanovená podmienka, že záložný kotol nesmie byť prevádzkovaný pri súbežnom chode blokov číslo 1 a 2,“ doplnil riaditeľ zo SIŽP.

„Podľa nášho názoru je uvedené riešenie v súlade so všeobecným hospodárskym záujmom na výrobu elektriny z domáceho uhlia, má podporu vlády SR, prispeje k udržateľnosti zamestnanosti v regióne a v konečnom dôsledku nebude mať významný negatívny vplyv na životné prostredie,“ podčiarkol Gregor.

„Zámerom je, aby zariadenie mohlo slúžiť ako náhradná spaľovacia jednotka s dobou prevádzky maximálne 1500 hodín ročne v prípadoch nevyhnutného odstavenia niektorého z prevádzkovaných blokov. Spaľovacia jednotka by mala prejsť rekonštrukciou, s cieľom dodržať emisné limity, ostatné legislatívne požiadavky a požiadavky vyplývajúce z referenčných dokumentov o najlepších dostupných technikách pri spaľovaní domáceho hnedého uhlia. Zároveň je z hľadiska prevádzkovateľa potrebné vybrať technológie s optimálnymi investičnými a prevádzkovými nákladmi,“ dodal Gregor.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.