Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia elektrina vedenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. marca 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Situácia pri prenose elektriny je stabilná, riziko blackoutu je veľmi nízke

Riziko blackoutu, čiže totálneho výpadku elektrizačnej siete, je podľa neho v súčasnosti veľmi nízke, situácia je stabilná. „Prípadné zvýšenie rizika môže nastať v momente výpadku obslúh dôležitých prvkov vo veľkom počte, napríklad v podobe masívneho rozšírenia počtu chorých kľúčových zamestnancov elektrární a dispečerských pracovísk, či už v rámci Slovenska alebo v rámci regiónu kontinentálnej Európy,“ dodal Deák.

Spoločnosť SEPS aj po prerušení výroby vo veľkých továrňach, čoho dôsledkom je zníženie odberu elektriny, zabezpečuje podľa neho bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie prenosovej sústavy a riadenie slovenskej elektrizačnej sústavy v reálnom čase.

Vývoj zaťaženia elektrizačnej sústavy je ovplyvňovaný súborom viacerých faktorov a nie je možné jednoznačne určiť váhu vplyvu toho ktorého faktora.

Je však možné konštatovať, že od momentu zavedenia opatrení na zmiernenie šírenia ochorenia COVID-19 v rôznych oblastiach hospodárstva dochádza k postupnému znižovaniu zaťaženia elektrizačnej sústavy a hrubej koncovej spotreby elektriny, a to aj pri porovnateľnej priemernej teplote voči rovnakému obdobiu minulého roka. Z tohto dôvodu môžeme implicitne konštatovať, že odstavenie či zníženie prevádzky vo veľkých podnikoch vrátane automobiliek prispelo k medziročnému poklesu zaťaženia a hrubej koncovej spotreby elektriny,“ dodal Deák.

Porovnanie s minulým rokom

Spotreba elektriny na Slovensku v mesiacoch január a február 2020 bola oproti rovnakému obdobiu roku 2019 nižšia o 2,2 %. V prvom kalendárnom týždni marca tohto roka spotreba elektriny vzrástla o 2,3 %, čo bolo podľa Deáka pravdepodobne ovplyvnené aj medziročným poklesom teploty o 2,3 Celziových stupňov.

V druhom a treťom kalendárnom týždni marca SEPS zaznamenala medziročný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny o 3,7 %, respektíve o 5,9 %. „Celkovo za obdobie od prvého do dvadsiateho druhého marca sme zaznamenali pokles spotreby elektriny na úrovni 2,4 %,“ doplnil Deák.

Prepojený európsky systém

Elektrizačná prenosová sústava Slovenska je súčasťou prepojeného európskeho systému, z čoho plynú určité výhody aj nevýhody.

Okrem individuálnych povinností jednotlivých prevádzkovateľov prenosových sústav (TSO) v regióne kontinentálnej Európy z uzatvorených medzinárodných zmluvných vzťahov a príslušnej legislatívy vyplývajú aj povinnosti prispievať stanoveným spôsobom aj k udržateľnosti spoľahlivej prevádzky celej prepojenej sústavy kontinentálnej Európy.

Tieto povinnosti si náležite plníme. Pokiaľ ide o vzájomnú výpomoc medzi susednými TSO v našom regióne, aktuálne je situácia v rámci bežných prevádzkových štandardov,“ uzavrel Deák.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.