Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
A wind turbine turns behind a solar panel in Feldheim near Treuenbrietzen, Germany, Wednesday, Sept. 28, 2022. Located about an hour and a half south of Berlin, the village of Feldheim has been energy self-sufficient for more than a decade. ()
Foto: AP Photo/Michael Sohn
29. júna 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SEPS uvoľní ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových OZE až po úprave legislatívy

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) uvoľní ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy Slovenska až po plánovanej úprave legislatívy.

Ako informuje spoločnosť v tlačovej správe, v priebehu posledných dvoch rokov uvoľnila 577 MW inštalovaného výkonu na pripojenie obnoviteľných zdrojov energie typu fotovoltické a veterné elektrárne iných ako malé zdroje a lokálne zdroje.

Ministerstvo hospodárstva SR uvoľnilo 539 MW pre lokálne zdroje, ktoré vyrábajú elektrinu prioritne na pokrytie vlastnej spotreby. Z 577 MW uvoľnených SEPS je pritom inštalovaných a pripojených 3,6 MW.

Iniciuje zmenu legislatívy

Od začiatku roka SEPS iniciuje zmenu legislatívy. Sľubuje si od nej férovejší systém prideľovania kapacít a efektívnejší proces pripájania nových solárnych a veterných zdrojov do sústavy.

Zavedenie takejto zmeny si vyžaduje úpravy legislatívy, od príslušných zákonov až po úroveň prevádzkových poriadkov, respektíve technických podmienok jednotlivých prevádzkovateľov prenosovej sústavy a distribučných sústav. Veríme, že prebiehajúca komunikácia prinesie vyšší podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe Slovenska,“ zhodnotil člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku rozvoja, investícií a obstarávania SEPS Martin Riegel.

Fotovoltické a veterné elektrárne

Na webovom sídle SEPS je zverejnený výkon 1837 MW / 577 MW, ktorý je možné v súčasnosti pripojiť do sústavy. Výkon 1 837 MW platí pre všetky technológie, z toho výkon 577 MW je vyhradený pre fotovoltické a veterné elektrárne iné ako lokálne zdroje a malé zdroje.

Pre ilustráciu, po realizácii všetkých projektov, na ktoré bol uvoľnený výkon ako zo strany SEPS, tak aj ministerstva, by inštalovaný výkon fotovoltických a veterných elektrární predstavoval hodnotu približne 1 700 MW, čo predstavuje 22 % z celkovej inštalovanej kapacity Slovenska v roku 2022,“ konštatuje SEPS.

Zvýšenie výroby elektriny z OZE

Nízky nárast výroby elektriny z OZE je teda podľa Riegela spôsobený skôr aktuálne nastavenými procesmi spojenými s realizáciou výrobných zariadení, než nedostatkom uvoľnených kapacít. Preto SEPS považuje uvoľnenú kapacitu iba za jeden z predpokladov na zvýšenie podielu výroby elektriny z OZE.

Ďalšou nevyhnutnou podmienkou je tento zdroj aj postaviť a reálne prevádzkovať. V súčasnosti pracujeme na zapracovaní týchto zmien do novej legislatívy. Dodatočné kapacity uvoľníme bezprostredne po účinnosti týchto zmien a oznámime ich energetickému trhu s dostatočným predstihom,“ uzavrel Riegel.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. Prevádzkuje 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.