Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina siet - YMS
Ilustračná snímka YMS
19. marca 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS prijala na dispečingu špeciálne opatrenia, striedajúce zmeny sa nestretnú

V Slovenskom elektroenergetickom dispečingu (SED) v Žiline je tak okrem iného zavedené riadenie striedania dispečerských zmien tak, aby sa odchádzajúci a prichádzajúci dispečeri nestretli. Informovala o tom spoločnosť SEPS.

Súčasťou špeciálnych opatrení v žilinskom dispečingu je aj zabezpečenie dezinfekcie priestorov dispečerskej sály aj náhradného pracoviska, využívaného pri striedaní zmien, vždy pred nástupom novej zmeny.

Bezpečnostné opatrenia

„Samozrejmosťou je pri striedaní zmien dezinfekcia telefónov, klávesníc a inej používanej techniky, ako aj používanie ochranného rúška,“ informuje SEPS s tým, že počas pracovnej doby platí pre všetkých prísny zákaz opúšťania areálu SED.

Tieto špeciálne opatrenia tak dopĺňajú zavedené základné bezpečnostné opatrenia. Tie zahŕňajú napríklad zákaz vstupu do objektu SED mimo osôb majúcich oprávnenie na vstup, kontrolu telesnej teploty s pravidelným opakovaním počas výkonu práce a zákaz fyzickej účasti zamestnancov SEPS na akýchkoľvek mimopracovných aktivitách a stretnutiach.

Prípadné kritickejšie scenáre

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa zároveň pripravuje aj na prípadné kritickejšie scenáre. „Aj napriek tomu, že výrobcovia elektriny deklarujú svoju pripravenosť a garantujú výrobu elektriny aj v prípade výskytu nákazy u ich zamestnancov, spoločnosť SEPS sa pripravuje aj na krízový scenár s možnosťou vyhlásiť stav núdze v elektroenergetike podľa zákona o energetike,“ uvádza spoločnosť.

SEPS je ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy pritom zodpovedný za vyrovnanú bilanciu medzi spotrebou a výrobou elektriny, ako aj za bezpečný a spoľahlivý prenos elektriny od najväčších výrobcov do distribučnej sústavy, k priamo pripojeným odberateľom. Zodpovedá tiež za cezhraničný prenos elektriny.

Dispečing SEPS so sídlom v Žiline je jedno z viacerých pracovísk prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje nepretržité dispečerské riadenie. Je kľúčovým prvkom bezpečného, spoľahlivého a kvalitného prevádzkovania nielen prenosovej, ale celej elektrizačnej sústavy Slovenska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.