Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Germany Ukraine FILE - Pipes at the landfall facilities of the 'Nord Stream 2' gas pipline are pictured in Lubmin, northern Germany, Nord Stream 2
Foto: AP Photo/Michael Sohn, File
30. júna 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko po letnej údržbe plynovodu Nord Stream 1 možno neobnoví dodávky, konštatuje nemecký vicekancelár

Ruský štátny energetický gigant Gazprom uviedol, že dôvodom redukcie toku plynu cez Nord Stream 1 bol technický problém.

Zariadenie, ktoré opravovali v Kanade, tam podľa firmy uviazlo pre západné sankcie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Nemeckí lídri toto vysvetlenie odmietli a redukciu dodávok označili za politický krok.

Vicekancelár Habeck, ktorý je zároveň nemeckým ministrom hospodárstva zodpovedným za energetiku, povedal, že „blokáda“ plynovodu je možná od 11. júla, keď sa má začať jeho pravidelná údržba.

V predošlých rokoch letná údržba viedla k zastaveniu dodávok na približne 10 dní, dodal. „Nebolo by však veľkým prekvapením, ak sa nájde nejaký malý technický detail a potom povedia: ‚Nemôžeme ho opäť uviesť do prevádzky, teraz sme niečo našli počas údržby‘,“ povedal Habeck na fóre, ktoré zorganizoval denník Süddeutsche Zeitung.

Takže situácia je určite napätá,“ dodal vicekancelár a zdôraznil dôležitosť napĺňania zásobníkov a uvádzania do prevádzky terminálov pre skvapalnený zemný plyn.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.