Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická chudoba opatrenia pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. novembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Riešenie energetickej chudoby nevyrieši podľa ÚRSO aktuálnu energetickú krízu

Koncepcia ochrany odberateľov pred energetickou chudobou nevyrieši aktuálnu energetickú krízu. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris, koncepcia energetickej chudoby ani nemá riešiť aktuálnu energetickú krízu, na to majú slúžiť mimoriadne opatrenia, ktoré sa teraz pripravujú.

Koncepcia by mala vytvoriť trvalo udržateľný systém do budúcnosti, ktorý bude súčasťou štátnej politiky. Nemá priniesť okamžité riešenie a odpoveď na terajší krízový stav, ktorému čelí celá Európa,“ povedal Juris.

Návrh koncepcie

Proces prípravy návrhu koncepcie ochrany odberateľov spĺňajúcich kritériá energetickej chudoby vstupuje do ďalšej kľúčovej fázy. ÚRSO otvoril proces verejného pripomienkovania návrhu dokumentu.

Zapojiť sa môže široká spotrebiteľská a odborná verejnosť, subjekty pôsobiace v sieťových odvetviach, orgány štátnej a verejnej správy ako i ďalší relevantní aktéri. K návrhu koncepčného dokumentu sa môže verejnosť vyjadriť do 2. decembra tohto roku.

Zapracovanie pripomienok

Úrad plánuje následne po zapracovaní relevantných pripomienok a po finálnom prekonzultovaní s ministerstvami financií, hospodárstva a práce, sociálnych vecí a rodiny predložiť materiál vláde SR. Chce to stihnúť ešte do konca jesene tohto roka.

ÚRSO možno zavedie špeciálne tarify za energie a vodu, zruší podomový predaj energií či zakáže prerušenie dodávok energií. Ide o tri z množstva opatrení, ktoré regulačný úrad navrhuje v boji s energetickou chudobou.

Úrad v koncepcii navrhuje úpravu legislatívy, aby mohol implementovať sedem opatrení na ochranu domácností ohrozených energetickou chudobou.

Daňové zvýhodnenie

Okrem troch vyššie spomínaných by regulačný úrad rád optimalizoval dodávkové a sieťové tarify, zaviedol bezplatné splátkové kalendáre a energetické poradenstvo, stanovil by strop pre uplatňovanie doplnkových cenníkových služieb a vypracoval pravidlá umožňujúce všetkým domácnostiam, teda aj tým, ktoré nie sú v priamom zmluvnom vzťahu s dodávateľom, prihlásiť sa k regulácii.

Ostatným štátnym úradom navrhuje ÚRSO napríklad zavedenie daňového zvýhodnenia energeticky chudobných domácností. „Dôležitými nástrojmi podpory domácností ohrozených energetickou chudobou môžu byť finančné príspevky,“ podotkol regulátor, ktorý plánuje podporovať v boji s energetickou chudobou aj využívanie systémov kreditného odberu elektriny.

Pilotný projekt už spustili na východe Slovenska. Riešenie je postavené na technológii inteligentného meracieho systému (IMS) a prepája viacero aktérov, vrátane zapojenia samospráv. IMS dokáže manažovať predplatenie elektriny a pri vyčerpaní kreditu „vypnúť“ elektromer, pokým sa kredit neobnoví.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.