Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energii repowering
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. augusta 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Regulátor prijal vyhlášku o repoweringu pri podpore zelenej elektriny

Vďaka prolongácii zaplatia v roku 2022 slovenskí odberatelia za elektrinu menej. Úspora bude približne do 60 miliónov eur. Skutočný objem úspor bude známy po vykonaní všetkých cenových konaní na konci tohto roka,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

ÚRSO novelou vyhlášky špecifikuje proces výkonu prolongácie v praxi, určuje všetky dôležité parametre. „Novela vyhlášky so zakomponovaným inštitútom prolongácie presne špecifikuje všetky parametre pre zníženie ceny pre výrobcov elektriny v systéme podpory na základe výpočtového nástroja, pričom sa výrobcom zároveň predlžuje ich 15 ročná podpora o ďalších päť rokov, teda na 20 rokov,“ vysvetlil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Výsledkom prolongácie bude podľa regulačného úradu pozitívny dopad na výšku tarify za prevádzkovanie systému, ktorá významne vstupuje do koncovej ceny elektriny pre všetkých odberateľov.

Zavedený inštitút prolongácie by tak mal napomôcť pri splácaní stámiliónových dlhov štátu v oblasti podpory zelenej elektriny z minulosti a zároveň môže sčasti pomôcť aj pri reakcii na aktuálny dramatický nárast cien elektriny na svetových burzách,“ podotkol Igaz.

Novela vyhlášky nadobudla účinnosť 25. augusta tohto roku a úrad je tak pripravený začať proces cenových konaní v súvislosti s prolongáciou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.