Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelné zdroje energie solarne veterne elektrárne
Foto: ilustračné, gettyimages
19. júla 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Povinný repowering už má svoju vyhlášku, pripomienkovať ju možno ešte týždeň

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý vyhlášku o repoweringu pripravil, taktiež hovorí o priaznivej koncovej cene elektriny pre odberateľov vďaka repoweringu. Verejnosť môže vyhlášku regulačného úradu pripomienkovať do 26. júla.

Povinný repowering

Povinný repowering sa má týkať výrobcov zelenej elektriny, ktorí za predchádzajúci kalendárny rok dosiahli priemernú výšku doplatku najmenej 150 eur za megawatthodinu a celkovú výšku doplatku najmenej 75-tisíc eur.

Pôvodne sa predpokladalo, že pôjde o niečo vyše 440 zariadení, primárne slnečných elektrární. Štát tak chcel vďaka repoweringu ročne ušetriť 70 miliónov eur.

Po schválení spomínaného pozmeňujúceho návrhu koaličných poslancov sa až koncom roka uvidí, pre koľkých výrobcov zelenej elektriny zostane repowering povinný, a koľko teda v konečnom dôsledku štát ušetrí.

Garancia štátu

Výrobcom zelenej elektriny, ktorí či už dobrovoľne alebo povinne príjmu repowering, štát pôvodne garantoval uznať ako ekonomicky oprávnené náklady na rekonštrukciu a modernizáciu svojej elektrárne investície do maximálnej výšky 10 %. Po schválení ďalšieho pozmeňujúceho návrhu v parlamente to bude po novom do výšky 15 %.

Viacerí výrobcovia zelenej elektriny protestovali proti povinnému repoweringu. Hovorili o jeho protiústavnosti, vyhrážali sa medzinárodnými arbitrážami. Právnici upozorňovali, že novela zákona o podpore zelenej elektriny má viacero „háčikov“.

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví novelu pripravilo, však protiústavnosť novely odmieta a medzinárodných arbitráži sa neobáva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.