Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Geotermálna energia elektráren žiar nad hronom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
30. marca 2021 Obnoviteľné zdroje OZEGeotermálna energia od Energia.skSITA

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku vznikne neďaleko Žiaru nad Hronom

Projekt elektrárne má do regiónu priniesť čistý, udržateľný zdroj elektriny, navyše s možnosťou dodatočného využitia zostatkového tepla.

Výstavba elektrárne by mala začať v prvom štvrťroku budúceho roka a začiatok prevádzky predpokladá investor v prvom kvartáli 2026.

Predpokladaný výkon

Projekt budú v rámci prvej etapy tvoriť dve geotermálne prevádzky situované v katastrálnom území obce Lovča a Horné Opatovce v meste Žiar nad Hronom.

Ich plánovaný inštalovaný výkon predstavuje spolu 12,6 až 13 elektrických megawattov (MWe).

Celkový potenciál Žiarskej kotliny sa predpokladá na úrovni minimálne 20 MWe. To znamená, že elektrina z geotermálnej energie by mohla zásobovať zhruba 50-tisíc domácností. Zostatkové teplo z tohto procesu možno využiť ako zdroj na centrálne zásobovanie teplom pre ďalšie desaťtisíce domácností, ale aj v priemysle, poľnohospodárstve či na rekreačné účely,“ objasnil pre agentúru SITA projektový manažér PW Energy Michal Mašek.

Výroba elektrickej energie

Po technologickej stránke vyžaduje využívanie geotermálnej energie realizáciu vrtov s hĺbkou tri až štyri kilometre.

Voda zo zeme s teplotou 140 – 150 stupňov Celzia sa dostáva na povrch, kde cez ohrev pracovnej kvapaliny vytvára paru a tá poháňa turbínu generátora. Vyrobená elektrická energia je následne dodávaná do distribučnej siete.

Binárny cyklus

Geotermálna elektráreň bude využívať tzv. binárny cyklus, v ktorom vyčerpaná horúca voda cirkuluje v uzavretom systéme bez toho, aby prišla do kontaktu s blízkym okolím.

Vďaka tomu je zabezpečené, že energeticky využitá voda, ktorá odovzdá svoje teplo, po ochladení putuje prostredníctvom reinjektážneho vrtu naspäť pod zemský povrch, odkiaľ sa pôvodne čerpala.

Dáta z geologických prieskumov

Prírodné podmienky na Slovensku prajú výrobe elektrickej energie z geotermálnych zdrojov, pretože vytvárajú predpoklad výskytu dostatočne horúcej vody. Splnená je aj druhá podmienka – priepustná štruktúra horninového podložia, odkiaľ sa táto voda čerpá,“ konštatuje manažér.

Spoločnosť vytipovala najperspektívnejšie územia na základe dostupných dát z geologických prieskumov.

Všetci odborníci potvrdili vyhovujúce hydrogeotermálne podmienky práve v oblasti Žiaru a ako ďalší krok odporučili realizáciu prieskumného vrtu,“ približuje Mašek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.