Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
10. septembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Pripomienky rakúskej organizácie brzdia tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce

Dôvodom je rozklad rakúskej organizácie Global 2000 proti prvostupňovému rozhodnutiu Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD). Ako informovala predsedníčka ÚJD Marta Žiaková, rozklad obsahuje 12 pripomienok, ktoré teraz úrad vyhodnocuje.

Je to dosť veľké množstvo oblastí, ktoré musíme vyhodnotiť a potom vydať druhostupňové rozhodnutie. Ak by bolo vydané ešte tento rok, tak tretí blok Mochoviec bude na budúci rok dodávať elektrickú energiu do siete,“ povedala Žiaková po skončení kontrolnej misie tímu pre preskúmanie predprevádzkovej bezpečnosti (OSART), ktorá kontrolovala stav riešenia svojich zistení spred dvoch rokov.

Získali povolenie

ÚJD v polovici mája vydal pre tretí mochovský blok povolenie na uvádzanie do komerčnej prevádzky. Vydaniu predchádzalo množstvo technických kontrol, skúšok a testov všetkých systémov a zariadení. Tie podľa ÚJD preukázali pripravenosť na fázu fyzikálneho a energetického spúšťania.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka je tretí blok elektrárne úplne dokončený, rozklad je administratívny proces. Slovenské elektrárne preto všetky interné aj externé kapacity nasadili na dokončenie štvrtého bloku Mochoviec.

Prevádzková bezpečnosť

Tím expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) konštatoval, že prevádzkovateľ posilnil prevádzkovú bezpečnosť tretieho bloku slovenskej jadrovej elektrárne Mochovce pred jeho komerčnou prevádzkou.

Experti uviedli, že vedenie elektrárne dosiahlo významný pokrok pri riešení zistení predchádzajúcej misie MAAE v roku 2019.

Neustále zlepšovanie, otvorenosť a transparentnosť boli dôvodmi, prečo sme túto misiu pozvali. Som veľmi rád, že experti MAAE zaznamenali významný pozitívny pokrok v porovnaní s misiou Pre-OSART v roku 2019,“ povedal Branislav Strýček.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.