Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dodavky plynu zemny plyn spotreba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. apríla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pri nezmenenej spotrebe vydrží Slovensko v prípade zastavenia dodávok plynu z Ruska do augusta alebo novembra

Závisí to od objemu poslednej dodávky a tempa čerpania zásob, ak dodávky plynu z Ruska do zaplatenia najbližšej splátky 20. mája nebudú obmedzené. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska.

Naplnenie zásobníkov

K 3. aprílu tohto roka malo Slovensko v zásobníkoch 646 miliónov metrov kubických plynu, čo je zhruba osmina našej minuloročnej spotreby. Zásobníky boli naplnené na približne 19 %.

Ak by sme pritom podľa Michala Marenčáka z národnej banky rátali s ročnou spotrebou 5,5 miliardy metrov kubických plynu, ako tomu bolo v roku 2021, aktuálne zásoby predstavujú 12 % našej minuloročnej spotreby.

Nižšia spotreba

Dobrá správa je, že sú pred nami mesiace s nižšou spotrebou. Zlá správa je, že úroveň zásob je najnižšia za posledné štyri roky,“ zhodnotil analytik. Najbližšia splátka plynu Slovenska Rusku je naplánovaná na 20. mája.

A do tohto dátumu nebudú importy obmedzené, stav zásobníkov by mal byť na úrovni 712 miliónov metrov kubických, v prípade prísunu plynu ako v roku 2021, alebo na 1605 miliónov metrov kubických, v prípade pohybov tak ako v poslednom predpandemickom roku 2019.

Najhorší scenár pri rovnakej spotrebe ako minulý rok je vyprázdnenie zásobníkov na začiatku augusta. Najoptimistickejší scenár je polovica novembra. Prvý spôsob výpočtu sa riadi spotrebou v najbližších mesiacoch. Druhý spôsob výpočtu berie do úvahy výbery zo zásobníkov ako indikátora spotreby na dennej báze,“ uvádza sa v analýze. Tá pre Slovensko odhadujeme možné úspory vo výške takmer 7 % priemernej ročnej spotreby pri znížení teploty na termostate o 1° C.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.