Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) a viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania U. S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga (druhý spravav) počas návštevy prezidentky v U. S. Steel Košice. Košice, 28. apríl 2022.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marek Lukáč
28. apríla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Prezidentka oceňuje postup spoločností Tepláreň Košice a U.S. Steel Košice smerom k dekarbonizácii

Košický kraj trpí veľkou záťažou, pokiaľ ide o znečistené ovzdušie, čo sa samozrejme prejavuje aj na kvalite života a kvalite zdravia ľudí, ktorí tu žijú. Práve z tohto dôvodu veľmi oceňujem postup obidvoch týchto spoločností smerom k dekarbonizácii,“ uviedla Čaputová.

Tepláreň Košice sa snaží znížiť emisie do ovzdušia využívaním geotermálnej energie. „V prípade teplárne to znamená, že sú tým schopní nahradiť využívanie uhlia ako vstupnej suroviny a perspektívne samozrejme aj plynu, čo je vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu veľmi dôležité,“ uviedla prezidentka.

Dekarbonizačný projekt spoločnosti U.S. Steel Košice počíta vďaka výstavbe elektrických oblúkových pecí so znížením CO2 až o dve tretiny. Slovensko plánuje do roku 2030 znížiť emisie CO2 o 55 percent. Vďaka tejto investícii do elektrifikácie by sa podľa prezidentky podarilo tento záväzok splniť na polovicu.

Ako uviedol viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga, investície do dekarbonizácie v USSK si budú vyžadovať investíciu v sume viac ako jednej miliardy eur. Ďalší krok k elektrifikácii podľa neho závisí od súhlasu Európskej komisie, od podpory vlády SR a od infraštruktúry, ktorá bude schopná podporiť takúto novú technológiu.

Ak by boli splnené tie tri podmienky a dohodneme sa, že ideme túto investíciu realizovať a bude to odsúhlasené na strane vlády a na strane korporácie, tak by sme koncom roka 2024 vedeli vyrobiť prvý zbytok z novej technológie,“ dodal Kiraľvarga.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.