Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia unia vlajka parlament
Foto: ilustračné, GettyImages
9. mája 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Poslanci Európskeho parlamentu podporili zákon o znižovaní metánu v energetike

Európsky parlament (EP) v utorok prijal pozíciu k novému zákonu na zníženie emisií metánu v odvetví energetiky. Je to prvý právny predpis Európskej únie (EÚ), ktorý sa zameriava na zníženie emisií metánu a vzťahuje sa na priame emisie metánu z ropného, fosílneho a uhoľného priemyslu a z biometánu po jeho vstrekovaní do plynárenskej siete. Poslanci chcú, aby sa pravidlá, ktoré sú súčasťou balíka Fit for 55, týkali aj petrochemického odvetvia, informuje EP v tlačovej správe.

Poslanci europarlamentu vyzývajú Európsku komisiu, aby do konca roka 2025 navrhla záväzný cieľ zníženia emisií metánu v EÚ do roku 2030 pre všetky príslušné odvetvia. Členské štáty by tiež mali stanoviť národné ciele znižovania emisií v rámci svojich integrovaných národných plánov v oblasti energetiky a klímy.

Zisťovanie únikov a prieskumy opráv

Prevádzkovatelia musia príslušným vnútroštátnym orgánom predložiť plán na odhalenie a opravy úniku metánu šesť mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

Europoslanci požadujú, aby bolo zisťovanie únikov a prieskumy opráv častejšie, ako navrhuje Komisia, a chcú aj posilnenie povinností týkajúcich sa opravy netesností.

Prevádzkovatelia budú musieť opraviť alebo vymeniť všetky komponenty, u ktorých sa zistil únik metánu, ihneď po zistení netesnosti alebo najneskôr päť dní po zistení úniku.

Podporuje zákaz odplyňovania

Europarlament v pozícii tiež podporuje zákaz odplyňovania a spaľovania metánu z odvodňovacích staníc do roku 2025 a z ventilačných šácht do roku 2027. Toto opatrenie má prispieť k bezpečnosti pracovníkov v uhoľných baniach. Členské štáty by tiež podľa neho mali vypracovať plány pre opustené uhoľné bane a neaktívne ropné a fosílne plynové vrty.

Poslanci v EP zároveň chcú, aby boli dovozcovia uhlia, ropy a plynu od roku 2026 povinní preukázať, že dovážaná fosílna energia spĺňa požiadavky nariadenia. Len dovoz z krajín s podobnými požiadavkami na emisie metánu bude mať výnimku.

Po prijatí pozície je EP pripravený začať rokovania s Radou EÚ o konečnom znení právnych predpisov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.