Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE - Pipe systems and shut-off devices are seen at the gas receiving station of the Nord Stream 2 Baltic Sea pipeline in Lubmin, Germany, Sept. 26, 2022. During the night of Sept. 26, 2022, there was a pressure drop in the Nord Stream 2 gas pipeline, according to the operator. A series of unusual leaks on two natural gas pipelines running from Russia under the Baltic Sea to Germany have triggered concerns about possible sabotage. It's overshadowed the inauguration Tuesday Sept. 27, 2022, of a long-awaited pipeline that will bring Norwegian gas to Poland
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stefan Sauer/dpa via AP, File
27. septembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko inaugurovalo plynovod, ktorý ročne prepraví do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska

Európska komisia (EK) privítala uvedenie Baltského plynovodu, ktorého projekt podporovala. „Keďže EÚ zintenzívňuje svoje úsilie o posilnenie bezpečnosti dodávok energií, táto nová infraštruktúra zvýši diverzifikáciu dovozu plynu do strednej a východnej Európy a pobaltských štátov otvorením novej trasy zo Severného mora do Európskej únie,“ uviedla EK v správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Baltský plynovod je kľúčovým projektom pre bezpečnosť dodávok pre región a je výsledkom politiky EÚ zameranej na diverzifikáciu zdrojov plynu. Tento plynovod bude zohrávať cennú rolu v zmierňovaní súčasnej energetickej krízy,“ vyjadrila sa európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Baltský plynovod bol projektom spoločného záujmu EÚ od roku 2013 a z nástroja únie Connecting Europe Facility (CEF) dostal približne 267 miliónov eur. Táto podpora pomohla dokončeniu prípravných štúdií aj realizácii stavebných prác. Plynovod bude ročne prepravovať do 10 miliárd metrov kubických plynu z Nórska do Poľska cez Dánsko. Odštartovanie prepravy je naplánované na prvý október tohto roka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.