Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Belchatow v Poľsku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
25. mája 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Poľská elektráreň Belchatow mala masívny výpadok, Slovensko jej poskytlo havarijnú výpomoc

Poľská elektráreň žiadala o pomoc susedných prevádzkovateľov prenosových sústav.

Uplynulý pondelok zaznamenala uhoľná elektráreň Belchatow masívny výpadok. Frekvencia v sústave sa priblížila ku kritickej hodnote 49,8 herzov.

Pomoc od SEPS

Poliaci aktivovali rezervy v poľskej prenosovej sústave Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA a zároveň požiadali o pomoc susedných prevádzkovateľov prenosových sústav pri obnovení výkonovej rovnováhy.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) poskytla elektrárni havarijnú výpomoc v objeme 1 050 megawatthodín.

Žiadne hospodárske škody

Vďaka rýchlej reakcii ostatných prevádzkovateľov prenosových sústav nebol zaznamenaný výpadok elektriny v Poľsku a ani v okolitých krajinách.

„Podobne ako počas januárovej mimoriadnej situácie, ktorá mala pôvod v Chorvátsku, sme spolu s kolegami z Poľska, Čiech, Nemecka i Švédska vedeli okamžite zareagovať a zabrániť tak hospodárskym škodám v našich krajinách,“ uzavrel predseda SEPS Peter Dovhun.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.