Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
India - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Dopravný kolaps v centre indického mesta Naí Dillí v utorok 31. júla 2012. Severné a východné energetické siete v Indii sú mimo prevádzky a takmer polovica krajiny zostala bez prúdu. Foto: TASR/AP Photo/Rajesh Kumar Singh
1. augusta 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Polovica Indie je bez elektriny, ide o druhý výpadok v priebehu dvoch dní

Výpadok prúdu sa týka okrem Dillí ďalších 19 indických štátov, z celkových 28, ktorých celková populácia ďaleko presahuje počet obyvateľov Európskej únie.

„Indickým úradom sa do pondelkového večera podarilo obnoviť prevádzku severnej siete, ale dnes okolo 13:05 miestneho času sieť znovu zlyhala,“ oznámil včera predstaviteľ energetických závodov najľudnatejšieho indického štátu Uttarpradéš Šailendra Dubej.

O kolapse východnej rozvodnej siete, ktorá zásobuje aj tretie najväčšie indické mesto Kalkatu, informoval predstaviteľ energetických závodov štátu Urísa S.K. Mohanty. Predpokladá, že vyriešiť problém potrvá desať až 12 hodín.

Do popoludňajšej dopravnej špičky boli dodávky obnovené len asi zo 40 percent. Zďaleka sa to netýkalo celého hlavného mesta Dillí, kde boli ulice plné ľudí, ktorí nemohli ísť metrom a snažili sa v horúčave dostať domov.

Dnešný výpadok je rozsiahlejší než pondelkový, ktorý sa týkal „iba“ indického severu, kde postihol okrem Dillí sedem štátov. Ich obyvatelia boli bez elektriny od skorých ranných hodín po väčšinu dňa.

Pri obnove prevádzky pomáhali v pondelok severu i dodávky z východnej a severovýchodnej rozvodnej siete, čo údajne viedlo k ich následnému zrúteniu. „Je to najvážnejšia energetická kríza vo východnom regióne. Zabezpečovali sme dodávky pre severnú sieť, a to viedlo ku kolapsu našej siete,“ povedal minister energetiky Západného Bengálska, ktorého metropolou je Kalkata.

Rovnako ako v pondelok aj včera prestali v Dillí a ďalších mestách fungovať semafory, čo ochromilo dopravu. Druhým dňom sa zastavilo i dillíské metro, ktoré denne prepraví 1,8 milióna cestujúcich a asi 400 vlakových spojov. Podľa indických železníc zostalo vo vlakoch bez prúdu asi 300.000 ľudí.

Prerušenie dodávok elektriny tiež uväznilo pod zemou dve stovky baníkov v troch uhoľných baniach v Západnom Bengálsku, v Kalkate zhasli svetlá aj vo veľkých nemocniciach.

Indický minister energetiky Sušílkumár Šinde vyhlásil, že dôvodom problémov je fakt, že mnoho štátov prekračuje povolený odber elektriny z rozvodných sietí. Odborníci vinu za výpadky zvaľujú na extrémne horúce leto. Teploty v metropole sa pohybujú okolo 35 stupňov Celzia a vlhkosť dosahuje 89 percent, čo núti miestnych obyvateľov mať nepretržite zapnuté vetranie a klimatizáciu.

Výpadky prúdu z tohto týždňa sú v Indii najväčšie za viac ako desať rokov. Prerušenie dodávok menšieho rozsahu však v Indii nastávajú takmer denne, čo vyvoláva opakované pouličné protesty. Energetický deficit dosahuje v Indii v špičke 12 percent.

Celé zlyhanie vyvoláva opäť otázky o zastaralej infraštruktúre tretej najväčšej ekonomiky v Ázii. V pondelok si India musela kupovať elektrinu aj zo susedného drobného kráľovstva Bhután.

Tento rok situáciu ešte zhoršil slabý monzún, ktorý spôsobil sucho a donútil roľníkov viac čerpať vodu zo studní elektrickými pumpami.

Experti upozorňujú na to, že India potrebuje výrobu elektriny razantne zvýšiť. Okrem iného preto, že stámilióny Indov stále ešte nie sú napojení na štátnu sieť.

To paradoxne zmiernilo dosah výpadkov, rovnako ako fakt, že Indovia sú na časté zlyhania elektrickej rozvodnej siete zvyknutí. Veľké továrne, nemocnice aj letisko tiež majú z týchto dôvodov bežne záložné generátory.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.