Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektro nabíjacka stanica elektromobil Gettyimages
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
17. februára 2020 ElektromobilitaNabíjacie stanice na elektromobily od Energia.skSITA

Podpora štátu v budovaní elektronabíjačiek pokračuje, o príspevok môžu požiadať už aj podnikatelia

Ako ďalej informuje ministerstvo, do druhého kola výzvy boli presunuté aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola. Celkovo tak majú záujemcovia k dispozícii 650-tisíc eur. O príspevok môžu žiadať obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie a tiež právnické osoby.

Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

Samosprávy aj podnikatelia

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjaciu stanicu s dvomi nabíjacími bodmi a maximálne na osem nabíjacích staníc spolu so 16 nabíjacími bodmi.

V prípade miest a obcí môže výška podpory dosiahnuť 2 500 eur až 20-tisíc eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať 5 % vlastných zdrojov a 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu.

V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 eur a maximálna 10-tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov. Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia.

Budovanie nabíjacích staníc

Podpora podľa ministerstva hospodárstva smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW. Podrobnosti výzvy sú zverejnené na webovej stránke rezortu, ako aj na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s ministerstvom hospodárstva administruje.

Prvú výzvu na podporu budovania elektrických nabíjacích staníc rezort hospodárstva vyhlásil v júli minulého roka. Na jej základe pribudnú nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC v 72 mestách a obciach.

Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov,“ dodáva ministerstvo s tým, že jeho cieľom je podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo diaľníc a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.