Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. júna 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podpora pri riešení energetickej chudoby či inflácie musí byť adresná a cielená, tvrdí SKI

Ministerstvá hospodárstva, financií a sociálnych vecí by preto mali apelovať na využitie prostriedkov z plánu obnovy, REPowerEU či štrukturálnych fondov. Iniciatíva však víta, že diskusia o riešení chudoby, inflácie a navyšovania cien energií sa otvorila.

Pre mnohých ľudí sa prístup k elektrickej energii či teplu v byte stáva čoraz väčším problémom. Informovala o tom koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.

Vieme, že trvá pomerne dlho, kým sa pripravia legislatívne opatrenia a vyčlenia prostriedky na riešeniu problému energetickej chudoby. Pritom aktuálne vieme reagovať aj tak, že nezabudneme pri Pláne obnovy a odolnosti alebo príprave projektov zo štrukturálnych fondov na nízkopríjmové domácnosti, dôchodcov, osamelých rodičov a dotácie prispôsobíme vyslovene týmto skupinám. Úplne prvým a najdôležitejším riešením je zníženie potreby energie, teda zateplenie, výmena okien, výmena kotla za nízkoemisný a využitie obnoviteľných zdrojov. Nechceme, aby ľudia doplatili na to, že sme ako krajina rýchlo nereagovali na zvyšujúce sa ceny energií a bývania,“ uviedla Chajdiaková.

Vláda sa vo svojom programe na roky 2020 – 2024 hlási k riešeniu problému energetickej chudoby, no podľa iniciatívy nie je jasné, akým spôsobom chce definovať problém a prístupy verejných politík.

Scenáre rôznych riešení by pomohli upozorniť na narastajúcu sociálnu nerovnosť, posilňovanie marginalizovaného postavenia ohrozených skupín a absenciu nástrojov, ktoré rešpektujú ľudské a sociálne práva.

Slovenská legislatíva a prax poskytuje určitú ochranu zraniteľným odberateľom. Ide hlavne o plošnú cenovú reguláciu cien dodávok elektriny a plynu pre domácnosti a opatrenia sociálnej politiky štátu. Tieto riešenia sú voči šírke a vplyvom energetickej chudoby nedostatočné. Aktuálne je potrebné vytvárať cielené verejné politiky prepojené so sociálnymi opatreniami a s investíciami do energetickej chudoby a navzájom prepojené okruhy prístupov,“ uzavrela Chajdiaková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.