Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie elektrina ceny chudoba inflácia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. júna 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podpora pri riešení energetickej chudoby či inflácie musí byť adresná a cielená, tvrdí SKI

Ministerstvá hospodárstva, financií a sociálnych vecí by preto mali apelovať na využitie prostriedkov z plánu obnovy, REPowerEU či štrukturálnych fondov. Iniciatíva však víta, že diskusia o riešení chudoby, inflácie a navyšovania cien energií sa otvorila.

Pre mnohých ľudí sa prístup k elektrickej energii či teplu v byte stáva čoraz väčším problémom. Informovala o tom koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.

Vieme, že trvá pomerne dlho, kým sa pripravia legislatívne opatrenia a vyčlenia prostriedky na riešeniu problému energetickej chudoby. Pritom aktuálne vieme reagovať aj tak, že nezabudneme pri Pláne obnovy a odolnosti alebo príprave projektov zo štrukturálnych fondov na nízkopríjmové domácnosti, dôchodcov, osamelých rodičov a dotácie prispôsobíme vyslovene týmto skupinám. Úplne prvým a najdôležitejším riešením je zníženie potreby energie, teda zateplenie, výmena okien, výmena kotla za nízkoemisný a využitie obnoviteľných zdrojov. Nechceme, aby ľudia doplatili na to, že sme ako krajina rýchlo nereagovali na zvyšujúce sa ceny energií a bývania,“ uviedla Chajdiaková.

Vláda sa vo svojom programe na roky 2020 – 2024 hlási k riešeniu problému energetickej chudoby, no podľa iniciatívy nie je jasné, akým spôsobom chce definovať problém a prístupy verejných politík.

Scenáre rôznych riešení by pomohli upozorniť na narastajúcu sociálnu nerovnosť, posilňovanie marginalizovaného postavenia ohrozených skupín a absenciu nástrojov, ktoré rešpektujú ľudské a sociálne práva.

Slovenská legislatíva a prax poskytuje určitú ochranu zraniteľným odberateľom. Ide hlavne o plošnú cenovú reguláciu cien dodávok elektriny a plynu pre domácnosti a opatrenia sociálnej politiky štátu. Tieto riešenia sú voči šírke a vplyvom energetickej chudoby nedostatočné. Aktuálne je potrebné vytvárať cielené verejné politiky prepojené so sociálnymi opatreniami a s investíciami do energetickej chudoby a navzájom prepojené okruhy prístupov,“ uzavrela Chajdiaková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.