Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podiel energie obnoviteľne zdroje Slovensko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. apríla 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov bol na Slovensku v roku 2020 na úrovni 17 percent

Odklon od ruských fosílnych palív a dôraz na obnoviteľné zdroje energie (OZE) by mal podľa analytičky Evy Sadovskej zo spoločnosti Wood & Company ešte stúpnuť.

Vojnový konflikt na Ukrajine podľa jej slov zosilní tlak na energetickú sebestačnosť Európy, vrátane Slovenska. Informovala o tom Sadovská v tlačovej správe.

Podiel energie z OZE

V prípade Slovenska bol pre rok 2020 stanovený cieľ 14 percentného podielu OZE. Slovenská ekonomika tak s hodnotou na úrovni 17,3 percent tento cieľ naplnila.

Podiel energie z OZE pri hrubej spotrebe elektriny predstavoval 23,1 percent, pri spotrebe tepla 19,4 percent a v doprave 9,3 percent.

Do OZE sú však zarátané aj domy vykurované drevom či štiepkou. To ale viacerí odborníci na obnoviteľné zdroje považujú za nie šťastný prístup, keďže ide o suroviny, ktoré produkujú významné množstvo emisií.

Naplnenie uhlíkovej neutrality

Cieľ pre Európsku úniu bol pre rok 2020 stanovený na úrovni 20 percent, čo sa podarilo naplniť s hodnotou 22,1 percent. Pre dosiahnutie cieľa 32 percent obnoviteľnej energie na rok 2030 bude podľa slov Sadovskej nevyhnutná transformácia energetického systému v jednotlivých krajinách EÚ.

Navyše Európska komisia v roku 2021 navrhla ambicióznejší cieľ, a to 40 percent do roku 2030, pre prípravu na naplnenie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavovala na Slovensku hrubá výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov 7 279 gigawatt hodín. Najväčším, viac ako dvojtretinovým podielom (67,2 percenta), sa o to pričinili vodné elektrárne. Nasledovalo drevo vrátane drevného odpadu a ostatného tuhého odpadu s podielom 15,4 percenta. Solárna fotovoltika tvorila z OZE pri výrobe elektriny podiel 9,1 percenta, bioplyny rovných sedem percent,“ uviedla Sadovská.

Zvyšovanie podielu OZE

V nasledujúcich rokoch preto bude musieť Slovensko a EÚ podľa Sadovskej zvyšovať podiel energie z obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku potenciál geotermálnej energie potvrdzujú projekty, ako aj hydrogeologické merania a prieskumy.

Geotermálna energia sa vo svete využíva na výrobu elektriny, tepla a chladu, všetky tieto spôsoby využitia sú aplikovateľné aj u nás. Na rozdiel od slnka či vetra ide o zdroj nezávislý od vonkajších vplyvov je k dispozícii nepretržite 24 hodín denne bez výrazných výkyvov a aj preto sa považuje za jeden z najspoľahlivejších zdrojov z pohľadu stability elektrizačnej sústavy, ako aj bezpečnosti dodávok energie,“ dodal odborník na geotermálnu energiu Michal Mašek.

Benefity tohto druhu OZE sú podľa Sadovskej zrejmé, nakoľko ide o udržateľný zdroj energie s minimálnymi prevádzkovými nákladmi, ktorý je zároveň ohľaduplný k životnému prostrediu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.