Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskí plynári zintenzívňujú spoluprácu s bioplynovými stanicami
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. septembra 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plynári zintenzívňujú spoluprácu s bioplynovými stanicami

Verím, že už onedlho začneme produkovať biometán aj na Slovensku a prispejeme tak k dekarbonizácii dopravy. Plynné palivá na báze biometánu ako bioCNG a bioLNG majú dokonca zápornú uhlíkovú stopu a môžu byť adekvátnou alternatívou k elektromobilite. V prípade ťažkej nákladnej dopravy je to dokonca jediná efektívna alternatíva dekarbonizácie v súčasnosti,“ povedal na margo podpisu memoranda prezident SPNZ Tomáš Malatinský.

Na Slovensku aktívne pôsobí takmer sto bioplynových staníc. V najbližších rokoch sa im skončí podpora štátu formou výkupných cien. Ich prevádzka naráža aj v súčasnosti na mnohé legislatívne a byrokratické prekážky.

„V našej krajine vieme a chceme vyrábať zelený bioplyn ako aj biometán, či bioCNG a bioLNG. Verím, že spoločne s SPNZ budeme mať vyšší výtlak pri odstraňovaní bariér, ktoré komplikujú podnikanie bioplynových staníc na Slovensku,“ konštatovala predsedníčka SBA Patrícia Gašparcová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.