Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynari
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. marca 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plán obnovy by mal výraznejšie zohľadňovať potenciál plynárenstva, myslí si zväz plynárov

Na Slovensku plynárenstvo vďaka rozvinutému infraštruktúrnemu systému tvorí jeden zo základných pilierov hospodárstva. Preto považujeme za vhodné, aby plán rozvoja explicitnejšie zohľadňoval aj túto oblasť,“ povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Plynári vítajú, že plán obnovy vytvára priestor pre zvyšovanie energetickej efektívnosti budov prostredníctvom rekonštrukcie verejných a historických budov a rodinných domov.

Komplexná obnova budov, vrátane náhrady vysokoemisných kotlov spaľujúcich tuhé palivo nízkoemisnými alternatívami aj s využitím zemného plynu, je kľúčová pre dosiahnutie cieľov nielen v oblasti boja klimatickou zmenou, ale aj v záujme zlepšenia kvality ovzdušia,“ myslí si Kvasňovský.

V oblasti dopravy navrhujú plynári, aby bola pozornosť venovaná aj potenciálu biometánu pri podpore čistej mobility a budovaní jej infraštruktúry. „Pohon na bioCNG/bioLNG je z hľadiska dopadu na klimatickú zmenu a emisie skleníkových plynov plnohodnotnou alternatívou k elektromobilite,“ konštatoval Kvasňovský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.