Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OTS: SPP a Eustream je na prípadnú plynovú krízu dobre pripravený

„Dnes vieme čeliť prípadnej plynovej kríze bez obmedzení pre našich zákazníkov vďaka trom kľúčovým opatreniam, ktoré sme prijali. Máme diverzifikované portfólio zdrojov, dcérska spoločnosť Eustream vie okamžite spustiť reverzný chod a zásobníky sme pred zimou naplnili na 100 percent,“ zdôraznil predseda predstavenstva SPP Achim Saul počas kontrolného dňa dispečingu v Nitre.

SPP podpísal po plynovej kríze v roku 2009 dohody o diverzifikovaných dodávkach zemného plynu so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ. Tie sa zaviazali, že SPP dodajú spolu do 1 miliardy kubických metrov plynu ročne. Dlhodobé diverzifikačné zmluvy s GDF SUEZ a E.ON Ruhrgas významne znížili závislosť Slovenskej republiky od jediného zdroja zemného plynu.

SPP tak v prípade mimoriadnej situácie vie v súčasnosti pokryť viac ako 20 % ročnej spotreby zemného plynu z iného ako ruského zdroja. Spolu s plnými podzemnými zásobníkmi to predstavuje dobrý základ pre plynulé a spoľahlivé zásobovanie zákazníkov SPP zemným plynom aj v prípade mimoriadnej a nepredvídateľnej situácie.

Eustream, dcérska spoločnosť SPP, ktorá je najväčším prepravcom ruského zemného plynu v Európe, je technicky schopná obrátiť tok v plynovodoch, ktorými sa štandardne prepravuje plyn z východu do západnej Európy v prípade potreby, teda krízovej situácie resp. obmedzení dodávok z východu, už v priebehu niekoľkých hodín.

„Kľúčovou aktivitou v oblasti diverzifikácie dodávok plynu, ktorú sme v spoločnosti Eustream pripravili a dnes je už funkčná, je spustenie reverzného toku plynu cez existujúce trasy z Českej republiky a Rakúska. V režime reverzného toku tak dnes vieme dostať na Slovensko viac plynu, ako je jeho najväčšia denná spotreba počas zimy. To dáva plynárenskej bezpečnosti v tejto krajine úplne iný rozmer,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Antoine Jourdain.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Eustream, a.s. (www.eustream.sk) je najväčší prepravca zemného plynu v EÚ s prepravnou kapacitou viac ako 90 miliárd kubických metrov ročne. Eustream zabezpečuje prístup do slovenskej prepravnej siete transparentným a nediskriminačným spôsobom a poskytuje kompletné služby v oblasti prepravy plynu. Hlavnými obchodnými partnermi spoločnosti sú medzinárodné energetické spoločnosti.

Kontaktná osoba je hovorca SPP, Ondrej Šebesta. tel.: + 421 2 6262 4157, mobil: + 421 917 501 370, press@spp.sk

UPOZORNENIE:

Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.