Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická kríza ohrozuje stovky slovenských exportných podnikov obnovitelne zdroje energia
Foto: ilustračné, GettyImages
4. októbra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou spustil Energetické dátové centrum

Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, spustil do ostrej prevádzky Energetické dátové centrum (EDC). To umožní prístup na energotrh poskytovateľom flexibility, energetickým spoločenstvám aj prevádzkovateľom zariadení na uskladňovanie elektriny. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Sandra Čičová Kotzigová, EDC bude slúžiť ako centrálna platforma pre výmenu dát.

Hlavný prínos EDC spočíva v zaistení nových funkcionalít trhu pre aktívnych odberateľov a činností súvisiacich s agregáciou, zdieľaním elektriny a prevádzkovaním zariadení na uskladňovanie elektriny.

Systém tiež umožní pôsobenie novým, aj malým účastníkom trhu a sprístupní dáta koncovým odberateľom. „Zároveň prinesie jednoduchšiu výmenu dát o poskytovaní elektrickej energie medzi účastníkmi trhu a menej administratívy,“ dodala Sandra Čičová Kotzigová.

Rozvoj smart riešení

Kombináciou centrálne uložených a distribuovaných dát sa má uľahčiť ďalší rozvoj smart riešení na trhu s elektrinou. „Energetické dátové centrum zaistí nové funkcionality pre výmenu a vyžívanie dát. Už teraz evidujeme záujem nových účastníkov trhu pôsobiacich v rôznych oblastiach energetiky a elektromobility. Očakávame, že po spustení tejto platformy sa ich počet postupne zvýši,“ dodal predseda predstavenstva OKTE Miloš Bikár.

EDC pre mestá a obce prinesie možnosť lepšie využívať vlastné zdroje elektriny. „Napríklad, na škole je fotovoltika a využiť elektrinu z nej môžeme bez priamych káblov aj v domove dôchodcov či v kultúrnom dome,“ vysvetlil primátor Trenčína Richard Rybníček.

Registrácia nových účastníkov

Proces naštartovania EDC je rozdelený do viacerých fáz. Prvá sa datuje k 1.7.2023, kedy sa spustila registrácia nových účastníkov trhu. K ďalšej fáze sa pristúpilo k 2.10.2023. Tá priniesla spustenie samotnej prevádzky informačného systému EDC, ktorý umožní agregátorom, prevádzkovateľom zariadení na uskladnenie elektriny a skupinám zdieľania elektriny vykonávať svoju činnosť. Plná funkčnosť EDC je naplánovaná na 1.7.2024.

V súčasnosti je zaregistrovaných niekoľko desiatok nových účastníkov trhu, najmä spomedzi „klasických“ výrobcov a obchodníkov s energiami. OKTE predpokladá, že koncom roka budú v EDC zaregistrované desiatky entít, najmä z radov výrobných energetických spoločností a energetických spoločenstiev, ktoré tu nájdu priestor pre spoluprácu pri obchode so silovou elektrinou, či už na priamu spotrebu alebo v rámci zabezpečovania podporných služieb.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.