Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do dvadsiatich rokov bude svet potrebovať o 30 % viac energie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.prepremysiel.sk
15. januára 2019 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

OECD: Do dvadsiatich rokov bude svet potrebovať o 30 % viac energie

„To znamená, že je nutné hľadať inovatívne spôsoby získavania energie, jej výroby, distribúcie a skladovania,“ uviedla organizácia. Slovensko si podľa OECD za vlaňajšok polepšilo v inovatívnosti, pričom patrí k prvej päťdesiatke najinovatívnejších krajín sveta. Podľa Globálneho inovačného indexu, ktorý každoročne vydáva OECD, patrí za rok 2018 Slovensku 36. priečka. Medziročne si tak Slovensko polepšilo o dve priečky. Zo susedných krajín nás vlani predbehli Rakúšania (21. priečka), Česi (27.) a Maďari (33.). Za nami skončili Poliaci na 39. mieste.

Index sleduje napríklad inovatívne vstupy a výstupy krajiny, koľko do výskumov investujú samotné univerzity či počet patentov. „Ekonomicky bohatšie krajiny sú v týchto ukazovateľoch výrazne inovatívnejšie nakoľko ich štruktúra ekonomiky je viac diverzifikovaná. To znamená, že hospodárstvo krajiny nie je výrazne závislé na jednom odvetví ako napríklad v prípade Slovenska, o ktorom sa hovorí ako o automobilovej veľmoci a ktoré v inovatívnosti zaostáva za okolitými krajinami,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Na čele rebríčka Global Innovation Index sa za rok 2018 umiestnilo Švajčiarsko. Prvenstvo si drží už sedem rokov za sebou. Za Švajčiarmi skončili Holanďania, Švédi, Dáni, Američania, ale aj krajiny ako Veľká Británia, Fínsko, Nemecko, Singapur či Hong Kong. Do popredia sa tlačí aj Čína, ktorá má za posledné roky najviac patentov. Slovensko má najviac inovácií v IT sektore. „Naopak zaostávame v oblastiach ako je medicína, biomedicína či robotika. Európska únia ako celok je v prípade inovatívnosti na úrovni celosvetového priemeru. V priemere sa inovačná výkonnosť EÚ od roku 2010 zvýšila o 5,8 %,“ poznamenala Buchláková.

Kým Slovensko napreduje v ostatných rokoch v IT oblasti, napríklad Íri inovujú malé a stredné podniky, Luxemburčania investujú viac do výskumu, Belgičania spustili v posledných rokoch viaceré inovačné projekty, ktoré prepájajú biznis a akademickú obec. „Európa sa síce v inováciách zlepšuje, ale svet je stále oveľa ďalej,“ konštatovala Buchláková, podľa ktorej do výskumu a inovácií najviac investujú v západnej Európe, stredná a východná Európa zaostáva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.