Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V spoločnosti JAVYS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JAVYS
19. októbra 2018 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na búranie chladiacich veží a evidenciu jadrových materiálov si posvietili aj zahraniční inšpektori. V spoločnosti JAVYS, nenašli žiadne nedostatky.  

Demolácia chladiacich veží bola po celý čas sledovaná priamo na mieste v rámci pravidelných  inšpekcií lokalitného inšpektora Úradu jadrového dozoru (ÚJD SR). Okrem toho si na práce počas búrania chladiacich veží posvietili inšpektori ÚJD SR ešte trikrát v rámci plánovaných kontrol. V roku 2017 boli inšpektori ÚJD SR na obhliadke veží a na inšpekcii zameranej na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti, požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrového zariadenia JE V1 z prevádzky a pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom z vyraďovania.  V roku 2018 kontrolovali inšpektori ÚJD stav búracích prác „Demontáž a demolácia chladiacich veží JE V1 v areáli JAVYS, a. s., Jaslovské Bohunice, dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrového zariadenia JE V1 z prevádzky a pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom z vyraďovania“. Ani pri jednej z inšpekcií neboli zistené žiadne nedostatky.

Kontrola zo zahraničia.

Zahraniční inšpektori vykonali v spoločnosti JAVYS, a. s., kontrolu 8. októbra 2018. Inšpekciu vykonali štyria inšpektori. Jeden zástupca MAAE Viedeň, jeden zástupca Euratom Luxemburg a dvaja zástupcovia ÚJD SR.Inšpekcia MAAE, Euratom a ÚJD SR v lokalite Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach bola zameraná na evidenciu jadrových materiálov, ktoré sú skladované v novovybudovanom Zariadení pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi (napríklad z nemocníc a vedeckých pracovísk) a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi (napríklad neznámeho pôvodu alebo z trestnej činnosti).  Inšpektori v hale skladovania vizuálne skontrolovali jadrové materiály pozostávajúce z ochranných puzdier pre rádioaktívne žiariče a preverili súlad parametrov s parametrami, deklarovanými v evidenčnej dokumentácii. Počas inšpekcie neboli zistené žiadne nedostatky. Evidencia jadrových materiálov podlieha prísnym medzinárodným predpisom a je dôsledne kontrolovaná aj medzinárodnými inštitúciami.

Výsledky inšpekcií potvrdzujú, že všetky jadrové zariadenia, ktoré spoločnosť JAVYS, a. s., prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce spĺňajú požiadavky a dôsledné dodržiavanie legislatívy Slovenskej republiky, medzinárodnej legislatívy a dozorných orgánov pre jadrovú bezpečnosť. (V prvom polroku 2018 vykonali inšpektori Úradu jadrového dozoru 25 inšpekcií a inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a ÚJD SR jednu inšpekciu.)

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR. Spoločnosť JAVYS, a. s., pri všetkých svojich aktivitách kladie mimoriadny dôraz predovšetkým na bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.