Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad spalovanie energia teplo
Foto: ilustračné, GettyImages
27. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Odkloniť odpady zo skládok a energeticky ich zhodnotiť bude pre Slovensko veľká výzva

Energetické využitie odpadov a ich odklonenie zo skládok bude kľúčová výzva pre Slovensko v oblasti odpadového hospodárstva. Uviedol Radovan Potočár, analytik a redaktor portálu Energie-portál.sk.

Slovensko každoročne posiela na skládky milión ton odpadov a zároveň dováža takmer všetky energetické suroviny na pokrytie svojich potrieb. Odklonením a energetickým využitím odpadov zároveň môže Slovensko znížiť závislosť od dovozov plynu a ďalších palív,“ dodal Potočár.

Energetické zhodnocovanie odpadov

Energetické zhodnocovanie odpadov je moderný spôsob, ako výrazne znížiť množstvo odpadu, smerujúceho na skládky. Z odpadu sa tak stáva užitočný zdroj na výrobu energie, ktorý môže z veľkej časti nahradiť neobnoviteľné fosílne palivá, uviedol Peter Papanek, CEO agentúry NEUROPEA, ktorá uskutočnila prieskum medzi Slovákmi v otázke významu ochrany životného prostredia a potreby využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Z odpovedí v rámci prieskumu vyplynulo, že takýto spôsob výroby energie určite alebo skôr víta až 80 percent opýtaných. Pre 13 percent respondentov je však výroba elektrickej energie a tepla z odpadu stále neznámym pojmom. Pre zvyšných takmer 7 percent ľudí táto alternatíva nie je vítaná.

Papanek dodal, že v otázkach škodlivosti skládok pre životné prostredie sa väčšina ľudí v prieskume zhodla. Takmer 80 percent respondentov vníma skládky ako nebezpečné, s väčším alebo až s výrazným negatívnym dopadom na životné prostredie. Približne 20 percent opýtaných nevníma skládky ako nebezpečenstvo a predpokladá len ich minimálny dopad na životné prostredie.

Náhrada fosílnych palív

V prieskume sa agentúra NEUROPEA pýtala aj na energetické zhodnocovanie odpadov a zariadenia, ktoré ako náhradu fosílnych palív používajú odpad na výrobu elektriny alebo tepla.

Prieskum zistil, že postoje respondentov k výstavbe zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov v ich okolí sa líšia. Viac, ako 70 percent opýtaných vyjadrilo jednoznačný alebo skôr pozitívny postoj k tejto otázke.

Zvyšných takmer 30 percent respondentov by s výstavbou zariadenia skôr alebo vôbec nesúhlasilo. „Tento počet do veľkej miery korešponduje s počtom ľudí, ktorí nesúhlasia s energetickým zhodnocovaním odpadov alebo o tomto procese nemajú dostatok informácií,“ spresnila agentúra.

Ochrana životného prostredia

Papanek na záver doplnil, že výsledky prieskumu ukazujú, že pre takmer 97 percent Slovákov je ochrana životného prostredia dôležitá. Až 63 percent opýtaných túto tému vníma ako veľmi dôležitú.

Len 3 percentá respondentov tému ochrany životného prostredia považuje za nepodstatnú. „Výsledky prieskumu tak poukazujú na environmentálnu zodpovednosť Slovákov a ich silný záujem o environmentálnu problematiku,“ dodal Papanek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.