Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
9. marca 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nový jadrový zdroj v Radošovciach by okrem posilnenia energetickej bezpečnosti mal priniesť aj rozvoj regiónu

Obyvatelia Radošoviec v okrese Trnava nebudú mať podľa starostu Miroslava Remenára problém s umiestnením nového jadrového zdroja v katastri ich obce. Nový jadrový zdroj pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v lokalite Jaslovských Bohuníc, jeho značná časť však bude zrejme stáť práve v katastri Radošoviec.

S jadrovými elektrárňami sme stotožnení, dlhé roky sú vedľa nás. Celé roky z jadrovej energetiky žijeme, ľudia sú tam zamestnaní,“ povedal starosta Miroslav Remenár. Výstavba novej jadrovej elektrárne by podľa neho priniesla ďalšie pracovné príležitosti, zlepšenie služieb a v budúcnosti aj dane z nehnuteľnosti. „Je to ešte ďaleko, ale určite by to bol pre obec veľký prínos,“ dodal Remenár s tým, že Radošovce majú len niečo cez štyristo obyvateľov.

Jadrová eneregetická spoločnosť Slovenska pred rokmi práve pre možnú výstavbu novej jadrovej elektrárne vykúpila v Radošovciach pozemky s rozlohou niekoľkých desiatok hektárov.

Riaditeľ úseku ekonomiky a financovania JESS Miroslav Tamáš starostov a primátorov z regiónu na ich nedávnom sneme ubezpečil, že činnosť spoločnosti smeruje nielen k posilneniu energetickej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska, ale aj k rozvoju ich regiónu. Nová jadrová elektráreň má podľa neho ambíciu byť moderným konceptom s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Jaslovských Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. So začiatkom výstavby sa aktuálne predbežne ráta v roku 2031, so začiatkom prevádzky v roku 2039. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.