Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polícia SR dnes pomáhala z dôvodu sneženia na horských prechodoch Banskobystrického kraja uzavretím, alebo regulovaním vozovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/KR PZ Banská Bystrica
18. januára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nočné sneženie prinieslo ďalšie výpadky elektriny v Banskobystrickom kraji

Pre nepriaznivé počasie súvisiace s hustým snežením v stredu ráno nemalo k dispozícii elektrinu viac ako 10-tisíc domácností. Ako informuje hovorca Stredoslovenskej distribučnej, a. s. (SSD) Miroslav Gejdoš, niektoré poruchy sa energetikom nepodarilo odstrániť od utorka 17. januára. Cez noc vyradilo počasie z prevádzky ďalších 250 trafostaníc.

Výpadky elektriny dosiahli už v priebehu utorka úroveň energetickej kalamity. „Znamená to, že ich na viac ako tri minúty pocítilo cez 30-tisíc odberných miest. V noci na stredu opäť padal hustý a ťažký sneh, ktorý spôsobil v distribúcii elektriny ďalšie problémy. Na úrovni vysokého napätia došlo k 17 poruchám, čo odstavilo viac ako 300 distribučných trafostaníc,“ popisuje situáciu hovorca.

Padali stromy aj konáre

Podobne ako v utorok, najhoršie sú na tom okresy Brezno, Detva, Poltár a Rimavská Sobota. K výpadkom však došlo aj v iných častiach Banskobystrického kraja.

Na príčine boli opäť najmä stromy a konáre padajúce pod náporom ťažkého snehu, ktoré strhávali vodiče vysokého napätia a poškodzovali stĺpy. Niektoré úseky potrebujú elektrikári v teréne ešte dohľadať a určiť rozsah škôd. Následne začnú s manipuláciami a opravami, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr pre čo najväčší počet obyvateľov,“ objasňuje Gejdoš s tým, že je veľmi náročné odhadnúť dĺžku trvania opráv.

Opätovné pripojenie

Údržbárom a elektromontérom v teréne sa pravdepodobne podarí v priebehu dňa znova pripojiť väčšinu odberných miest. „Treba však počítať aj s tým, že v odľahlejších oblastiach, kde došlo k vážnym poškodeniam sústavy, sa môžu opravy natiahnuť aj na niekoľko dní. Prioritou SSD je v takýchto prípadoch vyriešiť najprv problémy na úrovni vysokého napätia, pričom prednosť dostávajú vedenia, ktoré zásobujú väčší počet domácností, sociálne zariadenia a podobne. Chatové oblasti, lazy a poruchy na nízkom napätí vyrieši SSD hneď, ako jej to priority a situácia dovolia,“ uzatvára Gejdoš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 770-tisíc domácností a firiem.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.