Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spotrebitelia elektriny budú pomáhať vyrovnávať bilanciu v elektrizačnej prenosovej sústave
Foto: ilustračné, GettyImages
26. októbra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Niektorí zákazníci Stredoslovenskej energetiky zaplatia za elektrinu menej

Podnikatelia a veľkoodberatelia, ktorí sú zákazníkmi Stredoslovenskej energetiky (SSE), zaplatia za elektrinu menej. Stredoslovenskí energetici im totiž za obdobie január až apríl 2023 spätne znížia vybrané sieťové poplatky. „Pristupujeme k spätnému zníženiu tarify za prevádzkovanie systému (TPS), tarify za systémové služby (TSS) a tarify za straty pri distribúcii na úroveň cien platných v minulom roku,“ informovali energetici.

Zo strany zákazníkov nie je v tejto súvislosti potrebná žiadna aktivita. „Znížené sieťové poplatky budú uplatnené automaticky. Odberateľom budú vystavené opravné faktúry za uvedené obdobie a finančné prostriedky im budú vrátené spôsobom, ktorý majú dohodnutý v zmluve. Keďže ide o úpravu poplatkov za minulé obdobie, táto zmena nemá vplyv na aktuálnu výšku preddavkových platieb, tie ostávajú nezmenené,“ dodali energetici.

SSE zníži poplatok za tarifu za prevádzkovanie systému od 0,7 do 9,6 eura za megawatthodinu. Tarifa za systémové služby bude za spomínané obdobie prvých štyroch mesiacov tohto roka lacnejšia pre podnikateľov a veľkoodberateľov o 3,8 eura za megawatthodinu a tarifa za straty pri distribúcii od 6,6 do 39,7 eura za megawatthodinu.

Stredoslovenskí energetici znížia vybrané sieťové poplatky na základe novely nariadenia vlády. Pôvodná novela tohto nariadenia z apríla tohto roka znížila uvedené sieťové poplatky na úroveň roka 2022 s účinnosťou od 1. 5. 2023. Aktuálna novela nariadenia vlády upravuje výšku týchto poplatkov spätne aj za obdobie od 1. 1. 2023 do 30. 4. 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.