Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hand adjusting thermostat valve
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
28. júla 2022 Efektívnosť v energetike od Reklamný článok dodaný klientomSITA

Neprekurujete náhodou domácnosť? Je to ekonomicky nevýhodné a tiež nezdravé

Každý pozná ten pocit, keď príde z práce unavený, často uzimený a jediné, čo v tej chvíli chce, je pocit tepla. Všetci sa chceme doma cítiť čo najviac pohodlne a často tomu prispôsobujeme aj teplotu v dome. Ako to ale vplýva na zdraviu a peňaženku?

Na zdravie vplývajú teplota, vlhkosť aj prašnosť

Vzduch, ktorý v domácnosti dýchame, musí mať optimálne podmienky. V opačnom prípade prichádza k ťažkostiam týkajúcim sa dýchacích ciest, neskôr môže dokonca nastať až sťažené dýchanie. Kvalita vzduchu, ktorý dýchame doma, závisí hlavne od teploty. Tá priamo aj nepriamo vplýva na vlhkosť a v neposlednom rade aj prašnosť.

Vlhkosť a prašnosť stien sú jednou z hlavných príčin vzniku vírusov a rôznych dýchacích chorôb. Okrem toho, vlhké prostredie v domácnosti podporuje vznik rôznych plesní. To je dôvod, prečo pri ich vzniku spozornieť a začať problém riešiť.

Na kvalitu vzduchu, jeho vlhkosť a množstvo prachových častíc, vplýva tiež spôsob vetrania. To následne ovplyvňuje aj zdravie a stav našich dýchacích ciest.

Samostatnou kapitolou je bytový prach. Ten obsahuje množstvo roztočov, ktorých výkaly sa však viažu na malé smietky prachu. Výsledkom je, že tieto výkaly sa zadržia na sliznici nosa a priedušiek, následne sa potom uvoľnia pri kýchaní či dusení. Čo s tým? Pravidelne vetrať a zároveň sa zbaviť všetkých tzv. zbytočných lapačov prachu.

Čo spôsobí príliš vysoká teplota v domácnosti

Udržiavať primeranú teplotu v domácnosti vplýva na náš komfort a tak isto aj na naše zdravie. To, ako naše telo vníma teplotu, závisí aj od aktuálnej nálady človeka, zdravotného stavu a dokonca aj pohlavia. Je napríklad známe, že ženy sú citlivejšie na vnímanie podmienok v miestnosti a to vrátane teploty miestnosti a okolia.

Každý člen domácnosti má väčšinou iné predstavy o teple v nej. Treba však pamätať, že príliš vysoká teplota v dome má značný vplyv na vyššie výdavky na spotrebu energií, no taktiež to má za následok nevhodnú vlhkosť vzduchu v domácnosti a odolnosť domu voči chladu.

Ideálna teplota v našich príbytkoch by sa mala pohybovať okolo 20 až 25 stupňov Celzia a to v závislosti od interiéru. Ak budete domácnosť prekurovať, okrem vyššieho účtu za teplo musíte počítať aj so suchým vzduchom. Ten môže podráždiť dýchacie cesty, no zároveň prispieva k vyššiemu riziku negatívnych vplyvov prachu na zdravie.

Máte v byte či dome chladno? Toto vám hrozí

Opakom je príliš veľké chladno v byte alebo dome. To má za následok nadmernú vlhkosť. Tá v príbytkoch podporuje vznik plesní, predovšetkým ak ide o rodinné domy. Pri starších domoch je častým javom, že pleseň vzniká spravidla na najchladnejších miestach. Ide o rohy miestností, studenšie časti stien alebo okolie okien po ich obvode.

Ak si už všimnete, že máte vo vašom príbytku takéhoto nezvaného hosť, treba čo najskôr riešiť tak príčinu, ako aj následok. Zamerajte sa na zvýšenie teploty a ošetrenie stien či rovno muriva s na to určenými protiplesňovými prípravkami a chemikáliami.

Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá vás v chladnom príbytku môže postretnúť, je prechladnutie. Nehovoríme pritom iba o ľuďoch, prechladnúť môžu aj domáce zvieratá.

Najčastejším dôvodom vzniku chladu v dome sú staré okná, ktoré stratili svoju izolačnú schopnosť a prepúšťajú teplo vášho domova von. Pokiaľ cítite chlad z okien, bude lepšie ich vymeniť. Ak to nepomôže, problém bude v stenách a ich izolácii. V tomto prípade môžete kúriť, koľko len chcete, bez zateplenia vyhadzujete peniaze doslova von oknom!

Aké sú odporúčané ideálne teploty podľa izieb

Teplo je jednou zo základných ľudských potrieb, ktorá musí byť patrične naplnená aj v rámci bývania. Naším domom ani zdraviu však neprospieva príliš veľký chlad a ani príliš prekúrené miestnosti. Týmto extrémom sa dokážeme vyvarovať jedine udržiavaním optimálnej teploty. Jej hodnota nie je rovnaká, závisí od toho, o aké miesto v domácnosti ide.

V kúpeľni je ideálna teplota okolo 22 až 23 stupňov Celzia, čo je viac, ako je bežný priemer. Dôvod? Vyššia teplota pomáha chrániť kúpeľňu pred vlhkom spôsobenou vodou a parou. Na druhú stranu, v obývačke plne postačuje teplota 19 až 20 stupňov Celzia.

Ak ide o spálňu, štúdie tvrdia, že najkvalitnejší spánok je pri teplote 18 stupňov. Tomu sa poteší nielen vaše zdravie, ale tiež peňaženka. Chladnejšie prostredie má dobrý vplyv na regeneráciu tela počas noci a celkovo posilňuje imunitu. O niečo chladnejšie môžete mať bez problému na chodbách a v priestoroch, kde netrávite príliš veľa času.

Tento článok nie je autorským obsahom Energia.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.