Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
3. februára 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Ukrajinu po vyše dvoch mesiacoch opäť prichádza plyn zo Slovenska

V januári prúdilo plynovodom Vojany – Užhorod len niečo vyše 565-tisíca metrov kubických plynu denne. Prvé februárové dni už pretieklo vojanským plynovodom takmer 5 miliónov kubíkov plynu denne.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu spoločnosťou Eustream, v novembri a decembri minulého roka pritom Ukrajinci zo Slovenska neodobrali ani kubík plynu.

Obchodníci totiž neevidovali záujem o dovoz plynu vojanským plynovodom zo strany Ukrajiny. V októbri sa plynovodom denne prepravili necelé štyri milióny metrov kubických plynu a v septembri niečo vyše jedného milióna kubíkov.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach, a to 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.