Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia elektráren výstavba
Foto: ilustračné, pixabay
16. augusta 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Na Slovensku by mali vyrásť dve štátne územia pre veterné elektrárne

Štát plánuje podporiť rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením ministra Petra Dovhuna chce pripraviť prvé dve takzvané “GO-TO“ zóny pre veterné elektrárne.

Ako uviedol minister z dočasne poverenej vlády odborníkov na sociálnej sieti, ministerstvo chce pripraviť dve územia pre výstavbu veterných elektrární so všetkými potrebnými povoleniami a potrebnou infraštruktúrou vrátane pripojenia do elektrizačnej sústavy.

Investori úspešní v aukcii

O výstavbu veterných elektrární na pripravovaných “GO-TO“ zónach sa môžu uchádzať investori úspešní v aukcii, ktorú plánuje ministerstvo vyhlásiť. „Pri príprave a realizácii prvých GO-TO zón chceme identifikovať všetky kroky a procesy, ktoré je potrebné zmeniť, zrýchliť alebo nanovo nastaviť. Výsledky tohto projektu budú verejne zdieľané, bude ich môcť využiť ktokoľvek, kto by chcel v budúcnosti vytvárať nové GO-TO zóny,“ uviedol minister Dovhun, ktorý zatiaľ neprezradil, kde by mali prvé GO-TO zóny vzniknúť.

Ministerstvo chce pri podpore rozvoja veternej energetiky na Slovensku taktiež upraviť legislatívu. Legislatívne prostredie a procesy by mali podľa ministra Dovhuna podporovať aj individuálne projekty investorov, či už ich cieľom bude postaviť nové zdroje za účelom podnikania v energetike, alebo na výrobu elektrickej energie pre vlastnú spotrebu.

Táto priorita bude aj v pripravovanej aktualizácii Národného energetického a klimatického plánu (NECP) aj v podkladoch pre novú vládu v rámci chystaného dokumentu “energetická transformácia Slovenska”,“ dodal Dovhun.

Rozvoj veterných elektrární

Minister Dovhun, ako bývalý šéf Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, na záver pripomenul, že rozvoj veterných elektrární na Slovensku bude vo veľkej miere závislý od štúdie tohto štátneho podniku pod názvom SEPS – strednodobá adekvátnosť zdrojov na výrobu elektrickej energie.

V budúcom energetickom mixe Slovenska bude potrebné zabezpečiť citlivú rovnováhu medzi novými obnoviteľnými zdrojmi (s prerušovanou výrobou elektriny) a tradičnými točivými zdrojmi, ktoré majú schopnosť dodávať elektrinu nielen počas špičiek alebo v čase potreby, ale aj v stabilnom základnom pásme (baseload),“ konštatoval Dovhun. Zároveň dodal, že ministerstvo pod jeho vedením nezabúda ani na rozvoj vodných elektrární, solárnych a plynových elektrární, či elektrární na biomasu.

Celkovo v súčasnosti členovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) na Slovensku pripravujú projekty veterných elektrární s výkonom 1 116,5 megawattu v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur. Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku. V prípade ich dokončenia by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736-tisíc slovenských domácností.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.