Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na Elektrárne Nováky z dočasného odkaliska v Chalmovej v rámci pracovného výjazdu premiéra SR v okrese Prievidza. Chalmová, 29. júl 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Havran
29. júla 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Na proces transformácie hornej Nitry by malo smerovať najviac zo 459 mil. eur z fondu spravodlivej transformácie

Po dnešnej prehliadke dočasného odkaliska Elektrární Nováky v Zemianskych Kostoľanoch to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa prišiel oboznámiť s procesmi transformácie tohto regiónu.

Ako informovala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, do predbežnej výzvy sa zapojilo viac ako 350 projektových zámerov.

Jedným z nich je projekt Slovenských elektrární (SE) na zriadenie fotovoltaického parku, kde sa plánujú využiť veľmi priaznivé podmienky sanovaného odkaliska.

Ľudia v regióne

Viac ako 459 mil. eur máme z fondu spravodlivej transformácie, ktoré smerujú na celé Slovensko, ale práve tento región je najlepšie pripravený a bude zrejme najväčším konzumentom týchto peňazí,“ uviedol premiér s tým, že diskutovali s riaditeľom SE aj o zamestnanosti a projektoch.

Verím tomu, že atraktívne projekty nielen udržia ľudí v regióne, ale budú sem aj prichádzať, lebo to bude moderný ekologický región,“ povedal Heger, podľa ktorého je tiež potrebné v tomto regióne posilniť vlakovú a cestnú infraštruktúru, na čo vláda myslí.

Kvalitné pracovné miesta

Už sme vytipovali pilotné projekty pre tento región, ako napr. stavba, alebo obnova bojnickej nemocnice, zatepľovanie verejných budov a alternatívne zdroje dopravy. Toto sú projekty, ktoré plánujeme v spolupráci s verejnou správou financovať a veríme, že tento región bude zdravší, zelenší a ľudia tu budú mať lepšie platené pracovné miesta,“ doplnila vicepremiérka a dodala, že zelená transformácia musí byť spravodlivá.

Jej cieľom je vytvárať kvalitné pracovné miesta rýchlejším tempom, ako miesta, ktoré budú zanikať,“ dodala.

Uzatvorenie prevádzky

Slovenské elektrárne budú musieť v roku 2023 uzatvoriť prevádzku Elektrárne Nováky, ktorá viac ako 50 rokov dodávala elektrinu do siete,“ objasnil generálny riaditeľ SE Branislav Strýček s tým, že okrem fotovoltaického parku chcú lokalitu v budúcnosti využiť pre industriálny park.

Slovenské elektrárne určite budú chcieť, aby sme udržali zamestnanosť a aby sme pokračovali v tejto lokalite s našimi zamestnancami a našli pre nich budúcnosť,“ uzavrel generálny riaditeľ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.