Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia elektráren výstavba
Foto: ilustračné, pixabay
13. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Na posúdenie vplyvov na životné prostredie čaká 16 veterných projektov

V súčasnosti čaká aktuálne na posúdenie vplyvov na životné prostredie 16 veterných projektov. Investori sa naďalej sťažujú na zdĺhavú byrokraciu pri výstavbe veterných elektrární.

Ako uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba, niektoré projekty čakajú na posúdenie vplyvov na životné prostredie až dva roky s výhľadom veľmi pomalého ďalšieho vývoja.

Pri veterných projektoch podľa SAPI chýba podpora zo strany štátu a predovšetkým ministerstiev hospodárstva a životného prostredia. „Chýba však aj politická podpora veternej energetiky, čo sa odráža aj na postojoch samospráv a obyvateľstva, ktoré sa veľmi často orientujú na základe politických stanovísk a vyhlásení,“ dodal Karaba.

Budovanie veternej energetiky

V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku sa v stredu uskutočnil okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie z Bruselu, profesijných organizácií a developerov na tému naštartovania rozvoja veternej energetiky na Slovensku.

Špeciálnym hosťom bol Giles Dickson, generálny riaditeľ WindEurope a hlas veterného priemyslu v Európe. „V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ uviedol Giles Dickson.

Spolupráca na rozvoji

Pozitívne sa k rozvoju veternej energetiky postavil Peter Ludrovský z Únie miest a obcí Slovenska, ktorý potvrdil záujem únie spolupracovať na rozvoji veternej energetiky, ktorá tým získava dôležitú podporu aj smerom zdola, od miest a obcí.

Člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko konštatoval, že je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo.

Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ konštatoval Lacko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.