Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zelena energia podpora
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. novembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na podporu zelenej elektriny platia Slováci stále menej

Počas deviatich mesiacov tohto roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo zhruba 247 miliónov eur.

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas deviatich mesiacov 333 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca septembra tohto roka podporia spotrebitelia približne 4,1 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca septembra podporili doplatkom niečo vyše 3,6 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Slovenskí odberatelia v tomto roku podporia výrobu zelenej elektriny celkovo menšou sumou ako vlani. Výrobcovia elektriny z OZE a KVET získajú podľa údajov od spoločnosti OKTE v tomto roku podporu v celkovom objeme 387 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou. Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.