Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štát rozdá ďalšie dotácie na výstavbu OZE, ministerstvo nateraz vyčlenilo 18 miliónov eur
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. mája 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na podporu OZE celkovo vyčlenených 122 miliónov eur, ministerstvo nateraz vyčlenilo 18 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) štartuje prvú výzvu zameranú na výstavbu nových zelených zdrojov energií, na ktorú vyčlenilo prvých 18 miliónov eur.

Cieľom je zvýšiť podiel výroby zelenej energie,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Prostriedky sú z plánu obnovy, v ktorom je na podporu OZE celkovo vyčlenených 122 miliónov eur.

Nová podporená elektráreň

O podporu sa môžu uchádzať fyzické či právnické osoby, ktoré plánujú výstavbu veterných či slnečných elektrární, elektrární na biomasu či bioplyn. Nová podporená elektráreň môže mať výkon od 500 kilowattov až do 50 megawattov.

Maximálna výška podpory sú 3 milióny eur. „Hovoríme čisto o investičnej pomoci. Spotrebitelia sa tak už nebudú skladať vo svojich koncových cenách na podporu zelenej energie,“ dodal Galek.

Lokálne zdroje

Základným kritériom pri vyhodnocovaní projektov, ktoré sa budú uchádzať o štátnu dotáciu, bude nákladová efektívnosť. Ministerstvo hospodárstva podporí výstavbu obnoviteľného zdroja, ktorý dokáže megawatthodinu elektriny vyrobiť za maximálne 27 eur.

Rezort chce podľa Galeka podporiť najmä „samospotrebiteľov“. Čiže výstavbu lokálnych zdrojov, pomocou ktorých si spotrebiteľ vyrába elektrinu, ktorú aj sám spotrebuje.

Záujemcovia o dotáciu

Záujemcovia o dotáciu na výstavbu nového OZE môžu svoje projekty predložiť na ministerstvo do 12. júla 2022. Každý žiadateľ má tak dva mesiace, aby splnil podmienky.

Táto výzva nebude posledná,“ konštatoval Galek s tým, že ďalšia výzva by sa mala týkať aj zdrojov s výkonom do 500 kilowattov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.