Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rakúsky kancelár nás kritizuje
Foto: Slovenské elektrárne
28. júla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Momentálne horúčavy zatiaľ neohrozili chod našich jadrových elektrární

V doterajšej prevádzke Mochoviec ani Bohuníc sme nezaznamenali obmedzenie pre dodávku vody. Zásoby vody pre všetkých šesť blokov (štyri prevádzkované a dva dokončované v Mochovciach) sú dostatočné,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú jadrové bloky.

Slovenský dominantný výrobca elektriny nezaznamenal v atómkach ani žiaden problém s prenosom elektrickej energie pre extrémne horúčavy. „Vysokovýkonové transformátory majú samostatné chladenie na princípe olejovej náplne chladenej nútenou cirkuláciou vzduchu a pracujú bez problémov,“ konštatoval najväčší slovenský výrobca elektriny.

Vlna horúčav už vplýva na výrobu elektriny naprieč Európou. Pre vysoké teploty a nízku hladinu vody vodné elektrárne a jadrové elektrárne chladené prietokom rieky vo Francúzsku, Belgicku či Švajčiarsku pracujú v obmedzenom režime.

Vysoké teploty už neraz spôsobili vrásky na čelách energetikov. Bloky pre horúčavy už v minulosti odpájali Francúzi (2018), na nižší výkon išli už aj v maďarskej jadrovej elektrárni Paks.

V oboch prípadoch mali problém jadrové elektrárne chladené prietočným chladením, kedy sa voda využitá na chladenie vracia naspäť do rieky. Bolo potrebné obmedziť vypúšťanie zohriatej vody do rieky, aby neboli ohrozené živočíchy a rastliny, ktoré v nej žijú,“ uzavreli Slovenské elektrárne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.