Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
German Chancellor Olaf Schol, right, welcomes the Chairman of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina, Zoran Tegeltija, left, for the 'Western Balkans' conference at the Chancellery in Berlin, Germany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Michele Tantussi
24. novembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ministri pre energetiku sa nedohodli na podmienkach pre zavedenie cenového stropu na zemný plyn

Ministrov pre energetiku čaká v decembri ďalšie mimoriadne stretnutie k cenovému stropu zemného plynu. Po dnešnom mimoriadnom rokovaní Rady ministrov pre energetiku v Bruseli o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Predmetom diskusie boli návrhy na zrýchlenie povoľovania nových obnoviteľných zdrojov energie, opatrenia na posilnenie solidarity, ako aj návrh korekčného mechanizmu reagujúceho na vysoké ceny plynu, ktorý bol predložený Európskou komisiou v utorok.

Na dnešnom zasadnutí ministrov pre energetiku sme dospeli k záverom, že dohody o solidarite dodávok plynu a dohody o spoločnom nákupe plynu platia, sú odsúhlasené. Rovnako sú odsúhlasené pravidlá pre podporu a zľahčenie inštalácie obnoviteľných zdrojov energie v členských krajinách únie. Čo bol problém a na čom sme sa nedohodli, ako som aj ja osobne očakával, boli podmienky pre zavedenie cenového stropu na zemný plyn, respektíve dynamického cenového koridoru,“ objasnil Hirman.

Ministri sa preto podľa neho dohodli na ďalšom stretnutí. Dovtedy sa experti z jednotlivých krajín majú snažiť dosiahnuť dohodu, ktorá bude akceptovateľná pre všetky členské štáty. „Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré požadujú tento dočasný dynamický cenový koridor tak, aby bol naviazaný na rešpektované a relevantné cenové indexy svetových trhov tak, aby cenová úroveň v Európe bola porovnateľná s inými trhmi,“ doplnil minister.

Nástroje na zabezpečenie cenovej dostupnosti zemného plynu sú mimoriadne dôležité pre priemysel aj občanov. Je preto potrebné pripraviť dynamický nástroj na obmedzenie cien plynu, ktorý zohľadní vývoj cien plynu v okolitých regiónoch a zníži tak tlak na zvyšovanie cien elektriny a plynu počas roka 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.