Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje
Foto: ilustračné, GettyImages
2. marca 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ministerstvo životného prostredia chce urýchliť povoľovanie pre projekty OZE, plánuje meniť zákon o EIA

Pravidlá pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, takzvaný proces EIA, pri projektoch výstavby obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa zrejme budú meniť. Ministerstvo životného prostredia SR chce totiž urýchliť procesy posudzovania aj pri týchto zelených investíciách na životné prostredie.

Rezort životného prostredia v tejto súvislosti už pripravuje nový návrh zákona o EIA. Ako uviedlo pre agentúru SITA oddelenie komunikácie ministerstva, ten by mal zabezpečiť efektívnejšie konanie v procese EIA pri zachovaní všetkých štandardov, ktorý bude výsledkom celospoločenskej diskusie.

Zmeny v zákone

V budúcnosti môžu investori rátať so zmenami v zákone o EIA pre investičné projekty, týkajúce sa využívania OZE, vrátane veterných elektrární.

Úplné vypustenie posudzovania veterných elektrární z hľadiska ich predpokladaných vplyvov na životné prostredie však nie je možné, nakoľko Slovensko je viazané aj európskou smernicou EIA,“ podotkol rezort životného prostredia.

Rastúci trend využívania OZE

Ministerstvo životného prostredia SR podľa vlastných slov vníma rastúci trend využívania obnoviteľných zdrojov energie. Ten sa ešte znásobil pre pretrvávajúcu energetickú krízu spôsobenú ruskou agresiou na Ukrajine.

Vnímame požiadavky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE a občianskych združení, ktoré sa zaujímajú o zjednodušenie procesov v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ podotklo ministerstvo, ktoré však upozorňuje, že využívanie a povoľovanie obnoviteľných zdrojov musí byť v súlade s viacerými politikami v oblasti životného prostredia.

Kľúčové je citlivo vnímať a posudzovať jednotlivé zámery s ohľadom na ich umiestnenie, vplyv na chránené územia, ochranu prírody, krajiny, či vodných zdrojov,“ upozornilo ministerstvo.

Intenzívna spolupráca

Rezort životného prostredia naďalej plánuje v oblasti podpory využívania OZE intenzívne spolupracovať s ministerstvom hospodárstva, vrátane veternej energie.

S ministerstvom hospodárstva hľadáme optimálny spôsob štátnej podpory pre OZE tak, aby sa na Slovensku oplatilo investovať a využívať OZE,“ konštatovalo ministerstvo životného prostredia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.