Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompenzácie vysokých cien energií energie ceny financie elektrina plyn trh obchodovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. februára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva zverejnení výzvu na kompenzácie vysokých cien energií pre verejnú správu

Ministerstvo hospodárstva SR v najbližších dňoch zverejnení výzvu na kompenzácie vysokých cien energií pre verejnú správu. Ako informuje rezort, technicky a personálne je pripravený začať s poskytovaním kompenzácií.

Podmienky výzvy a postup predkladania žiadostí budú rovnaké ako v prípade schémy pomoci pre firmy. Aktuálne ministerstvo očakáva poskytnutie údajov od všetkých dodávateľov zemného plynu a elektriny potrebných pre podanie, spracovanie a kontrolu žiadostí o kompenzácie, ako aj pridelenie finančných prostriedkov z Ministerstva financií SR.

Cieľom výzvy je poskytnúť kompenzáciu na pokrytie zvýšených nákladov energií, pričom jej disponibilný objem zdrojov je vo výške 200 mil. eur. Kompenzovaných bude 80 % oprávnených nákladov, ktoré sa vypočítajú ako rozdiel nákupnej ceny komodity a cenového stropu pre komoditu, ktorý je v prípade elektrickej energie stanovený vo výške 199 eur/MWh a v prípade plynu vo výške 99 eur/MWh,“ uvádza rezort hospodárstva. Maximálna suma dotácie na jeden subjekt verejnej správy môže byť vo výške 200-tisíc eur mesačne.

Na základe rozhodnutia vlády bude prostredníctvom ministerstva hospodárstva kompenzovaná cena elektrickej energie a zemného plynu, pričom rezort bude plniť úlohu tzv. „peňazovodu“ doručujúceho pomoc.

Žiadateľom môže byť právnická osoba zapísaná v štatistickom registri organizácií v sektore verejnej správy. Zoznam oprávnených žiadateľov je už zverejnený na webovej stránke rezortu.

Zároveň v tomto týždni ministerstvo organizuje školenie pre zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a združenia samosprávnych krajov SK8 tak, aby mohli poskytnúť podrobné informácie svojim členom a jednotlivým samosprávam.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.