Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva euro peniaze podpora energie ceny peniaze
Foto: ilustračné, GettyImages
16. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ministerstvo financií dá ďalších 153 miliónov eur na boj s drahými energiami

Ministerstvo financií SR prispeje ďalšími 153 miliónmi eur na kompenzáciu rastu distribučných poplatkov za elektrickú energiu. Rezort si to môže podľa štátneho tajomníka ministerstva Marcela Klimeka dovoliť vďaka hospodáreniu svojej dcérskej spoločnosti Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy, a.s. (SEPS).

Takzvaná tarifa pre straty v prenose tak zostáva na úrovni vlaňajška, a to napriek vyšším cenám elektriny na trhu. V opačnom prípade by hrozilo, že za ňu domácnosti a firmy tento rok zaplatia až päťnásobne viac.

Okrem vyčlenenia dokopy piatich miliárd eur v štátnom rozpočte v rokoch 2022 a 2023 a troch miliárd eur, ktoré domácnosti ušetria prostredníctvom zmrazenia silovej elektriny, ide o ďalší balík financií, ktorý nám významným spôsobom pomôže prekonať náročnú energetickú krízu,“ povedal Klimek.

Spoločnosti SEPS sa podľa neho vlani hospodársky mimoriadne darilo, preto po dohode s ministerstvom financií pomôže Slovensku bojovať s energetickou krízou. Spoločnosť odvedie 153 miliónov eur, ktoré zabezpečia, aby sa pre domácnosti a firmy nezvyšovala takzvaná tarifa na straty v prenose.

Tá vďaka tomuto opatreniu zostane pre rok 2023 na úrovni vlaňajška (1,7169 eur za megawatthodinu), a to napriek zvýšeným cenám na trhu s elektrinou. V opačnom prípade by stúpla niekoľkonásobne na 8,6564 eur za megawatthodinu.

Odvodom pritom podľa predsedu predstavenstva SEPS Peter Dovhun nebudú dotknuté investičné potreby spoločnosti. „Slovenská elektrizačná prenosová sústava je v turbulentnej situácii na trhu s elektrinou dobre pripravená reagovať na jeho potreby. Aj preto sme mohli minulý rok profitovať z vysokých cien elektriny najmä pri jej severo-južnom či južno-severnom tranzite cez našu krajinu,“ skonštatoval Dovhun.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.